V Flota USA odpowiada Iranowi: Zero tolerancji

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

„Każdy kto grozi przerwaniem wolności żeglugi po międzynarodowej cieśninie stawia się poza wspólnotą narodów. Żadne zakłócenia nie będą tolerowane” – to odpowiedź amerykańskiej V Floty operującej na wodach Zatoki Perskiej na irańskie groźby zablokowania cieśniny Ormuz. Również Unia Europejska zapowiada, że nie zrezygnuje z sankcji gospodarczych wobec Iranu mimo gróźb Teheranu.

We wtorek wiceprezydent Mohammad Reza Rahimi ostrzegł, że „jeśli (Zachód) nałoży sankcje na eksport irańskiej ropy, nawet jedna jej kropla nie przepłynie przez cieśninę Ormuz”. W środę szef irańskiej marynarki wojennej Habibollah Sajjari dodał z kolei, że „zamknięcie cieśniny Ormuz będzie dla irańskich sił zbrojnych naprawdę proste… Jak mawiają Irańczycy, łatwiejsze niż wypicie szklanki wody”.
Na irańskie groźby zareagowali amerykańscy wojskowi. „Wolny przepływ towarów i usług przez cieśninę Ormuz jest żywotny dla regionu i światowego dobrobytu” – dodało dowództwo stacjonującej w Bahrajnie floty w komunikacie przekazanym agencji Reutera. W rejonie Zatoki Perskiej działają amerykańskie okręty z V Floty oraz okręty kilku państw, patrolujące wody m.in. Zatoki Adeńskiej, gdzie grasują piraci uprowadzający dla okupu statki.

Unia nie zrezygnuje

Także Unia Europejska zapowiada, że nie zrezygnuje z sankcji gospodarczych wobec Iranu, mimo gróźb Teheranu, który zapowiada, że zareaguje na takie naciski zamknięciem cieśniny Ormuz.- UE planuje kolejną serię sankcji wobec Iranu i nie mamy zamiaru rezygnować z tego projektu – powiedział rzecznik Catherine Ashton, Michael Mann.

Więcej na: tvn24.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze