USA: Może już czas zmienić kurs wobec Iranu

Robert Gates
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Minister obrony USA Robert Gates ocenił w Ankarze, że nie widzi oznak bliskiego porozumienia z Iranem, jeśli chodzi o propozycję Zachodu w sprawie wymiany irańskiego nisko wzbogaconego uranu na przetworzone paliwo jądrowe.

Robert Gates
Robert Gates

– Nie mam poczucia, że zbliżamy się do porozumienia z Iranem – powiedział Gates dziennikarzom w stolicy Turcji, gdzie spotkał się m.in. z tureckim szefem obrony Mehmetem Gonulem. Agencja Reutera zwraca uwagę, że opinia Gatesa różni się od piątkowej wypowiedzi szefa irańskiej dyplomacji Manuszehra Mottakiego, który zauważył, że Teheran widzi szanse na takie porozumienie ze światowymi mocarstwami.

– Jeśli Iran byłby gotów przyjąć pierwotną propozycję grupy 5 plus 1 (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ: USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy), polegającą na dostarczeniu za jednym razem 1 200 kilogramów swego nisko wzbogaconego uranu, myślę, że spotkałby się z reakcją (tych krajów) – powiedział Gates.

Zastrzegł jednak, że „w rzeczywistości Irańczycy nie robią nic, żeby zapewnić wspólnotę międzynarodową, iż są przygotowani na przestrzeganie układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), czy zatrzymanie prac nad bronią nuklearną”. – Dlatego uważam, że rozliczne kraje powinny zastanowić się, czy nie nadszedł aby czas na inny kurs wobec Teheranu – tłumaczył amerykański minister, najwyraźniej nawiązując do kwestii nałożenia sankcji na Iran.

Więcej na: interia.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook