USA: błędy wywiadu pomogły zamachowcowi

Krajowe Centrum Antyterrorystyczne (NCTC)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Czternaście błędów popełniły w sumie amerykańskie agencje rządowe, przez co nie wykryły w porę próby zamachu terrorystycznego w samolocie nad Detroit w święto Bożego Narodzenia – ustaliła badająca ten incydent senacka Komisja ds. Wywiadu.

Krajowe Centrum Antyterrorystyczne (NCTC)
Krajowe Centrum Antyterrorystyczne (NCTC)

23-letni Nigeryjczyk Umar Faruk Abdulmutallab usiłował 25 grudnia zdetonować ukrytą w bieliźnie bombę na pokładzie samolotu linii Northwest lecącego z Amsterdamu do Detroit. Do wybuchu na szczęście nie doszło. Terrorystę aresztowano.

Komisja stwierdziła, że technologia dzielenia się informacjami przez agencje wywiadowcze nie jest odpowiednia, szwankowała analiza otrzymywanych danych o możliwym zamachu i zawieszały się komputery w agencjach.

Senatorowie najsurowiej ocenili Krajowe Centrum Antyterrorystyczne (NCTC), agencję utworzoną po ataku z 11 września 2001 roku specjalnie do walki z terroryzmem, która ma koordynować informacje o potencjalnych zamachach.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze