Upadek reżimu Assada – konsekwencje regionalne: Irańska groźba rozpoczęcia wojny z Izraelem

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Wprowadzenie

W miarę nasilania walki przeciwko reżimowi prezydenta syryjskiego Baszara Al-Assada rzecznicy irańscy i arabscy ostrzegają, że upadek Assada wywoła reakcję irańską przeciwko Izraelowi, głównie przy pomocy Hezbollahu.

Mówią, że kryzys syryjski jest bezpośrednio związany z kryzysem nuklearnym Teheranu i podkreślają, że przywódcy irańscy są zdecydowani bronić Assada. Jeden z tych rzeczników ostrzegał, że niestabilność w Syrii przeleje się do innych części Bliskiego Wschodu, czyniąc aluzje do Izraela i Arabii Saudyjskiej, które według twierdzeń Damaszku i Teheranu stoją za działaniami terrorystycznymi przeciwko Assadowi.

Upadek Assada będzie ciężkim ciosem dla reżimu irańskiego, jego niezachwianego zwolennika, podważając pozycję geopolityczną Teheranu, rozbijając oś Teheran-Damaszek i szkodząc Hezbollahowi, wieloletniej marionetce zarówno Teheranu, jak Damaszku, oraz jego pozycji w Libanie.

Większość rzeczników irańskich twierdzi, że atak izraelski przeciwko każdemu z członków osi oporu – Syrii, Libanowi (Hezbollahowi) lub Iranowi – spotka się z wspólną odpowiedzią wszystkich odłamów ruchu oporu przeciwko Izraelowi, a także przeciwko USA i Wielkiej Brytanii. W przemówieniu z 18 lipca sekretarz generalny Hezbollahu, Hassan Nasrallah, także podkreślił, że „Izrael przygotowuje pierwsze uderzenie [przeciwko Libanowi], tak jak [to zrobił] we wszystkich poprzednich wojnach” i przysiągł, że Hezbollah przygotowuje „wielką niespodziankę dla Izraelczyków”[1] .

Ocena

Teheran, który stoi obecnie przed kryzysem dyplomatycznym, ograniczającym jego możliwość podjęcia akcji militarnej przeciwko Zachodowi, przyjął politykę organizowania ataków terrorystycznych przeciwko celom izraelskim i zachodnim na całym świecie, daleko od swoich granic. (Patrz raporty MEMRI z ostatniego miesiąca: Odpowiedź Teheranu na nasilenie sankcji: Zdeterminowana postawa w kwestii nuklearnej, opanowana groźba w postaci manewrów “Wielki Prorok 7”, zagrożenie terroryzmem ; Przed rozmowami w Moskwie oś Teheran-Damaszek, walcząc o przetrwanie, grozi pożogą w regionie i poza nim.[2] )

Więcej na: memri.org

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook