UE chce uniknąć głosowania w ONZ w sprawie państwa palestyńskiego

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Szefowie MSZ państw UE wezwali dzisiaj w Brukseli Izrael i Palestyńczyków do wznowienia rozmów pokojowych, chcąc najwyraźniej uniknąć we wrześniu głosowania na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie uznania państwa palestyńskiego – pisze AFP.

Spytana o zagrożenie jakie niesie za sobą dla UE złożenie rezolucji w sprawie uznania państwa palestyńskiego szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton powiedziała: – Nie uważam, żeby to była jakaś tragedia, ponieważ nie wiemy jeszcze, co będzie zawierała ta rezolucja.

Na pytanie o uznanie państwa palestyńskiego, szef brytyjskiej dyplomacji William Hague powiedział, że „na razie kraje UE wstrzymują się ze swoim stanowiskiem”. – Zobaczymy, co się stanie w ciągu najbliższych tygodni. Chcielibyśmy, aby Izraelczycy i Palestyńczycy wznowili rozmowy bezpośrednie – podkreślił Hague.

Minister dodał, że UE „zdecyduje we wrześniu, jeśli będzie to konieczne, w sprawie stanowiska dotyczącego uznania (państwa palestyńskiego), chociaż dalece bardziej praktyczne byłoby podjęcie na nowo negocjacji”.

– Mamy jeszcze czas do września, nie chodzi więc o złożenie takiej czy innej deklaracji, lecz wywarcie nacisku na wznowienie negocjacji między Izraelem a Palestyńczykami – ocenił wicepremier i minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn.
Pod koniec czerwca polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że Unia Europejska wypracowuje wspólne stanowisko na wypadek, gdyby jesienią ONZ została poproszona o uznanie państwa palestyńskiego.

Według Sikorskiego, wspólne stanowisko będzie zależało od tego, jak zostanie sformułowana odpowiednia rezolucja. Wskazał, że kraje członkowskie UE uzgodniły, że powstrzymają się od dyskutowania swych indywidualnych stanowisk w tej kwestii w czasie, gdy będą trwały starania o konsensus.

Więcej na: onet.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook