Uczelnia ocenzurowała test pod naciskiem muzułmanów

Scottsdale Community College (SCC) w Arizonie uległ presji miejscowych muzułmanów, żądających usunięcia trzech pytań z testu.

W trakcie zajęć o islamskim terroryzmie dr Nicholas Damask, autor doktoratu na ten temat, z 24-letnią praktyką naukową, umieścił w teście dla studentów następujące pytania:

  1. Kogo usiłują naśladować terroryści? (Odp.: Mahometa)
  2. Gdzie w doktrynie i prawie islamu można znaleźć zachętę do terroryzmu? (Odp.: “wersety miecza” z Medyny, czyli fragmenty Koranu tradycyjnie uznawane za objawione prorokowi w późniejszych latach jego nauczania)
  3. Terroryzm jest ____ w islamie. (Odp.: usprawiedliwiony podczas dżihadu)

Muzułmański student poczuł się obrażony pytaniami i po krótkiej dyskusji mailowej rozpoczął w mediach społecznościowych kampanię przeciw Damaskowi.

Po 48 godzinach groźby śmierci pod adresem uczonego nasiliły się do tego stopnia, że zmuszony był ukrywać się wraz z żoną, ośmioletnim wnukiem i 85-letnimi rodzicami. Scottsdale Community College zamiast bronić akademickiej wolności uczonego, odciął się od atakowanego profesora.

W internetowym oświadczeniu rektor collegu Christina Haines nie tylko przeprosiła za pytania, ale obiecała usunięcie ich z przyszłych testów. Praca urażonego studenta zostanie uznana za zaliczoną. Oto treść jej pisma:

“SCC szczerze przeprasza studenta i każdego członka społeczności, który poczuł się urażony materiałem testowym. Administracja SCC omówiła z wykładowcą obraźliwą naturę pytań i ich sprzeczność z wartościami kultywowanymi przez uczelnię. Prowadzący zajęcia w najbliższym czasie przeprosi studenta i przyzna mu punkty za trzy obraźliwe pytania, które zostaną bezpowrotnie usunięte ze wszystkich przyszłych testów”.

Jeszcze przed pojawieniem się oświadczenia dr Damask odmówił przeprosin. We własnym oświadczeniu napisał: “Wszystkie pytania testowe, wliczając te obecnie komentowane, zostały bez wyjątku utworzone na podstawie materiału źródłowego”.

_____________

Aktualizacja

Po otrzymaniu listu od FIRE (Foundation for Individual Rights in Education), w którym napisano, że Scottsdale Community College naruszył prawa zagwarantowane dr Nicholasowi Damaskowi przez pierwszą poprawkę do konstytucji USA, lokalne władze oświatowe wycofały zarzuty i przeprosiły uczonego.

Dziekan SCC Steven Gonzalez wydał oświadczenie, w którym przeprosił profesora i obiecał utworzenie „Komitetu Wolności Akademickiej” w ramach gwarancji, że „wieloletnie zaangażowanie dystryktu w kwestię równości” nie będzie kolidować z akademicką wolnością. „Przepraszam osobiście w imieniu Maricopa Community College za niesprawiedliwe podejście do sprawy i za nasz brak pełnego zrozumienia dla akademickiej wolności naszego profesora”, czytamy w oświadczeniu.

M. Borsuk, na podst.: clarionproject.org

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign