Ubój rytualny nielegalny w Polsce

| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Rząd poinformował Unię, że ubój rytualny jest w Polsce zakazany. Tymczasem Ministerstwo Rolnictwa przygotowało ekstrapilną nowelizację, która ma ten ubój dopuścić

Fakt, że rząd przekazał taką informację, jest zaskoczeniem, bo utrzymywał to w tajemnicy. Od wielu miesięcy polscy obrońcy zwierząt walczyli o utrzymanie zakazu uboju rytualnego (podcięcie gardła przytomnemu zwierzęciu i śmierć z wykrwawienia).

Premier, pytany w grudniu przez dziennikarzy, czy Polska utrzyma zakaz uboju rytualnego, odpowiedział enigmatycznie, że trzeba rozważyć za i przeciw.
Ubój rytualny, wbrew ustawie o ochronie zwierząt, był w polskich rzeźniach praktykowany od 2004 r., na mocy rozporządzenia ministra rolnictwa Janusza Olejniczaka. W listopadzie Trybunał Konstytucyjny stwierdził – na wniosek prokuratora generalnego – że rozporządzenie łamie ustawę. I uchylił je od nowego roku.

Od 1 stycznia weszło zaś w życie unijne rozporządzenie dopuszczające wyjątek od obowiązku ogłuszania dla uboju rytualnego. Ale państwa, które miały wyższy standard ochrony zwierząt mogły go zachować pod warunkiem zgłoszenia takiej woli do Unii. Obrońcy zwierząt apelowali do premiera, by Polska skorzystała z tej możliwości. Ponad stu naukowców podpisało w tej sprawie apel, wskazując, że ekspertyzy zamówione przez Komisję Europejską potwierdzały, że przy uboju rytualnym zwierzę cierpi bardziej niż przy uboju poprzedzonym ogłuszeniem. Z kolei Ministerstwo Rolnictwa i PSL apelowały o dopuszczenie takiego uboju, bo straty poniosą polscy rzeźnicy, którzy od lat eksportowali mięso zabitych rytualnie zwierząt do krajów muzułmańskich i Izraela.

Chodzi o 15 rzeźni bydła i 12 rzeźni drobiu, które oprócz normalnego uboju wykonują też rytualny. Organizacje rzeźników podają, że chodzi o 30 proc. całego polskiego eksportu wołowiny i 10 proc. drobiu. Ma on wartość 332 tys. euro rocznie.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75248,13266963,Uboj_rytualny_nielegalny_w_Polsce.html#ixzz2J07OXHud

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook