Twitter zamknął 7 tysięcy propagandowych tureckich kont

Dziennikarka Müyesser Yıldız aresztowana za szpiegostwo (zdj. FB dziennikarki)
Dziennikarka Müyesser Yıldız aresztowana za szpiegostwo (zdj. FB dziennikarki)

Rzecznik prasowy tureckiego rządu Fahrettin Altun ostro skrytykował Twittera za zamknięcie 7340 kont prorządowych trolli tureckich. Według Twittera konta zostały wykryte na początku 2020 roku i służyły propagandzie chwalącej rządzącą w Turcji AKP.

Stanford Internet Observatory, któremu Twitter dał dostęp do zebranych materiałów stwierdził, że trolle zamieściły ponad 37 milionów postów, popierających AKP i krytykujących partie opozycyjne.

„Oskarżenia, że są to fałszywe profile, służące popieraniu prezydenta i centralnie sterowane, są nieprawdą – napisał Fahrettin Altun. – To tylko ponownie pokazuje, że Twitter nie jest żadnym medium społecznościowym tylko machiną propagandową z określonymi skłonnościami politycznymi i ideologicznymi”.

Dokument zawierający uzasadnienie stanowiska Twittera nazwal „nienaukowym”, stronniczym i politycznie motywowanym. Na końcu zagroził Twitterowi „żeby pamiętał o losie organizacji, które starały się podobnie działać w przeszłości”.

Altun najwyraźniej miał na myśli poprzednie zakazy działania dla Wikipedii, YouTube i Twittera, które wprowadzane były z powodu publikowanych tam treści. Wikipedia nie była w Turcji dostępna od 2017 roku z powodu tekstów oskarżających ten kraj o powiązania z organizacjami terrorystycznymi.

Oskarżający Twittera o propagandę rząd turecki zlikwidował wolne media, z wyjątkiem nielicznych portali internetowych. Turcja jest krajem o największej na świecie liczbie uwięzionych dziennikarzy. Po zeszłotygodniowym aresztowaniu Müyesser Yıldız, szefowej wiadomości z portalu OdaTVm („za szpiegostwo polityczne i militarne”), ich liczba sięgnęła 85 osób. (g)

Źródła: Reuters, Ahvalnews.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom