Tusk: Polska za przyśpieszeniem negocjacji akcesyjnych z Turcją

Turcja i UE
| 9 komentarzy|
image_pdfimage_print

Premier obiecuje szerokie poparcie Turcji przy jej staraniach  wejścia do UE. Niestety nikt nie zapytał obywateli Polskich o ich zdanie na ten temat. Czy większość społeczeństwa polskiego popiera ten pomysł, czy raczej budzi on kontrowersje? Czy wszyscy popierają ten aspekt polityki zagranicznej Polskiego rządu?

Premier Donald Tusk powiedział, że chce, aby w okresie naszej prezydencji w Unii Europejskiej w II połowie 2011 roku negocjacje akcesyjne z Turcją zostały przyśpieszone.

Premier przebywa w Turcji z dwudniową oficjalną wizytą; towarzyszy mu żona – Małgorzata.

Tusk podkreślił w środę na wspólnej konferencji z premierem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w Ankarze, że Polska od początku swojej obecności w UE angażowała się w proces rozszerzenia Unii. Jego zdaniem wejście Turcji do Unii Europejskiej jest w interesie Polski, Turcji, a także całej Europy.

Turcja i UE
Turcja i UE

Erdogan podziękował Polsce za zaangażowanie naszego kraju w proces akcesji Turcji do UE. Wyraził też nadzieję, że nasze wsparcie będzie jeszcze większe w okresie polskiej prezydencji.

Polska jest członkiem Grupy Przyjaciół Turcji w Unii; celem grupy jest stworzenie warunków dla członkostwa Turcji w UE, polegających na wypełnieniu przez Turcję wymaganych kryteriów oraz przekonaniu unijnych partnerów do zaakceptowania jej członkostwa w Unii.

Turcja rozpoczęła rozmowy z Unią w roku 2005; członkostwa w organizacji nie przyspiesza turecka odmowa normalizacji stosunków z należącym do Unii Cyprem.

Rozmowy akcesyjne postępują wyjątkowo wolno, gdyż wiele krajów, takich jak Niemcy, Francja, Austria czy Cypr, sprzeciwia się wstąpieniu Turcji do UE. Według nich, Turcja nie spełnia kryteriów członkostwa – takich jak wolność słowa, równouprawnienie kobiet i mężczyzn, ochrona mniejszości i wolność wyznania.

Paryż i Berlin opowiadają się zdecydowanie za „partnerstwem uprzywilejowanym” Turcji z UE. Ankara może z kolei liczyć na wsparcie Londynu i Sztokholmu. Turcja od dłuższego czasu podkreśla, że jest zainteresowana wyłącznie pełnym członkostwem w UE.

Więcej na: orange.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze