Tusk: Polska przeciwna rezolucji godzącej w Izrael

Premier Donald Tusk oświadczył, że Polska nie zagłosuje za rezolucją, która by godziła bezpośrednio w bezpieczeństwo Izraela. Autonomia Palestyńska zapowiedziała, że na najbliższej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ wystąpi o członkostwo w Organizacji.

Zgoda na to oznaczałaby uznanie niepodległości państwa palestyńskiego.
– Jeśli treść rezolucji do uzgodnienia będzie taka, która nie będzie stanowiła zagrożenia dla Izraela, ale będzie jakoś posuwała sprawę Palestyny do przodu, i wydaje się, że jakiś cień szansy na kompromis jest, to będziemy gotowi za tym zagłosować – mówił Tusk w Toruniu, pytany, jak Polska zagłosuje w sprawie Palestyny.

Jak zaznaczył: – Nie mamy poczucia, aby doszło do ustalenia większościowego, jeśli chodzi o światową opinię publiczną, tekstu ewentualnej rezolucji. Długo rozmawialiśmy na ten temat z prezydentem Komorowskim, który będzie reprezentował Polskę w czasie Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz z ministrem Sikorskim.

Tusk ocenił, że „zadaniem Polski jest być jednym z tych państw, które nie powinny pozwolić na jakiś wzrost zagrożenia wobec państwa Izrael”. – Uważamy, że to jest jednak jedno z niewielu demokratycznych państw, jest to jednak wspólnota, która żyje mniej więcej zgodnie ze standardami, jakie przyjęliśmy w Europie – argumentował.

– Polska na pewno nie zagłosuje za rezolucją, która by godziła bezpośrednio w bezpieczeństwo Izraela – mówił premier.

– Osłabienie państwa Izrael nie powinno wchodzić w rachubę, ale Polska też zawsze szanowała – niezależnie od tego kto rządził – Palestyńczyków – podkreślił szef polskiego rządu.
Doroczna sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ rozpoczyna się jutro. Autonomia Palestyńska wielokrotnie zapowiadała, że wystąpi podczas niej o członkostwo w Organizacji lub o podniesienie swojego statusu w niej do rangi państwa nieczłonkowskiego.

Więcej na: onet.pl