Tusk chce Turcji w UE

Tusk z Erdoganem podczas ostatniej wizyty
| 31 komentarzy|
image_pdfimage_print

Donald Tusk udał się z dwudniową wizytą do Turcji. Szef rządu będzie rozmawiał z tureckimi politykami m.in. o współpracy gospodarczej i unijnych aspiracjach Turcji.

Tusk z Erdoganem podczas ostatniej wizytyTusk w środę w Ankarze będzie rozmawiał z premierem Recepem Tayyipem Erdoganem, prezydentem Abdullahem Gulem i przewodniczącym Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji Mehmetem Ali Sahinem. W czwartek w Stambule weźmie udział w spotkaniu polsko-tureckiego Forum Biznesu.

Główne tematy rozmów szefa polskiego rządu to unijne aspiracje Turcji i współpraca gospodarcza.

Polska strona popiera starania Turcji o przystąpienie do Unii Europejskiej. Tusk zapewnił, że Polska będzie bardzo konsekwentnie uczestniczyła w procesie negocjacji i integracji Turcji z państwami Unii. – Nasze priorytety się nie zmieniają. Polska ma szczególnie dobre relacje z Turcją, także dlatego, że w polskiej doktrynie rozszerzenie Unii jest elementem trwałym i dotyczy oczywiście również Turcji – podkreślił.

– W Ankarze jest to szczególnie doceniane, w czasie kiedy entuzjazm rozszerzenia w Europie niknie w oczach – dodał szef polskiego rządu.

Polska jest członkiem Grupy Przyjaciół Turcji w Unii. Celem grupy jest stworzenie warunków dla członkostwa Turcji w UE, polegających na wypełnieniu przez Turcję wymaganych kryteriów oraz przekonaniu unijnych partnerów do zaakceptowania jej członkostwa w Unii.

Polska i Turcja chcą też wspólnie pracować nad usunięciem przeszkód w relacjach między Unią a NATO, tak aby przyczyniło się to do wzmocnienia perspektyw Turcji na wejście do Unii.

więcej na Rzeczpospolita

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze