Tureckie siły zabiły 15 kurdyjskich separatystów

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Tureckie wojska zabiły dziś 15 kurdyjskich separatystów w walkach w południowo-wschodniej Turcji, przy granicy z Irakiem. Wcześniej w ataku rebeliantów zginęło co najmniej 24 tureckich żołnierzy – poinformowały źródła w służbach bezpieczeństwa.

Odpowiedzialność za przeprowadzenie ataków wzięli na siebie w środę separatyści z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Oni sami twierdzą, że w walkach z tureckimi siłami zginęło pięciu ich bojowników, a prawie 100 członków tureckich służb bezpieczeństwa zginęło lub zostało rannych.

Według strony tureckiej, w zsynchronizowanych atakach przeprowadzonych we wtorek wieczorem brało udział co najmniej 100 kurdyjskich rebeliantów. Ataki zostały przeprowadzone w miejscowościach Cukurca i Yuksekova w tureckiej prowincji Hakkari. Zginęło w nich co najmniej 24 tureckich żołnierzy (wcześniej tureckie media informowały o 26), a kilkunastu zostało rannych.
Prezydent Turcji Abdullah Gul ostrzegł, że zemsta za akcje separatystów będzie „bardzo surowa”. – Nikt nie powinien o tym zapominać; ci, którzy powodują nasze cierpienie, będą cierpieć o wiele bardziej. Ci, którzy sądzą, że osłabią nasz kraj tymi atakami, przekonają się, że zemsta będzie bardzo surowa i zostaną jej poddani wiele razy – mówił Gul dziennikarzom w Stambule.

W środę tureccy żołnierze przekroczyli w dwóch miejscach granicę z Irakiem w poszukiwaniu kurdyjskich separatystów. Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan potwierdził, że tureccy żołnierze prowadzą operację w pobliżu granicy iracko-tureckiej. – W regionie trwa zakrojona na szeroką skalę operacja, w tym pościgi, w ramach międzynarodowego prawa – powiedział Erdogan na konferencji po nadzwyczajnym spotkaniu z szefami MSW i resortu obrony, a także przedstawicielami sił zbrojnych.
W związku z atakami premier Erdogan odwołał wizytę w Kazachstanie, a minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu – w Serbii.

Według agencji AFP, operację w Iraku prowadzą komandosi w sile batalionu, którego liczebność w Turcji wynosi zwykle między 600 a 1000 ludzi. Turecka telewizja NTV poinformowała, że tureccy żołnierze wkroczyli na terytorium Iraku na głębokość około 8 kilometrów. Trwa artyleryjski ostrzał kurdyjskich baz wzdłuż granicy. W operacji uczestniczy także lotnictwo.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze