Turecki burmistrz zmieni synagogę w muzeum

Synagoga w Edirne
Synagoga w Edirne
| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

Burmistrz Edirne, miasta leżącego na europejskim skrawku Turcji, postanowił  zamenić istniejącą tam od ponad wieku synagogę w muzeum,

„Ci podobni do bandytów ludzie [Żydzi] podżegają do wojny i wykonując manewry wojskowe przy meczecie Al-Aksa zabijają tam muzułmanów, a my restaurujemy ich synagogę tutaj. Mówię to z żalem, ale synagoga, której restauracja dobiega końca, będzie tylko muzeum”, powiedział w piątek burmistrz Dursun Şahin. Odbudowa rozpoczęła się w 2010 roku i kosztowała 3,7 milionów tureckich lir.

Synagoga w Edirne
Synagoga w Edirne

Pomniejsi członkowie władz lokalnych próbują nadążyć za wypowiedzią prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który uznał izraelski atak na meczet za atak na Turcję.

Opozycyjna partia CHP uważa, że takie antysemickie komentarze Şahina dyskredytują go i powinien podać się do dymisji. W Turcji w ostatnich latach wzrosła liczba antysemickich przestępstw.

Napięcia wokół Świątynnego Wzgórza w Jerozolimie pojawiają się dość regularnie. Miejsce to jest uznawane przez święte zarówno przez muzułmanów, jak i przez żydów. Meczet Al-Aksa stoi na miejscu zburzonej świątyni i za każdym razem, kiedy ortodoksyjni żydzi chcą pojawić się w tamtym miejscu, muzułmanów ogarnia histeria, że tamci chcą zniszczyć meczet Al-Aksa.

Tymczasem żydom nie chodzi o sam meczet, a dostęp do modlitwy na Wzgórzu, która tam jest im zakazana. Nawet syjonista Rabin Ya’akov Arie nie widzi potrzeby zdobywania meczetu: “Kto chce Al-Aksa? Jest poza Wzgórzem Świątynnym”, mówi.

AX na podst. Todays Zaman, Russia Today, israelnationalnews.com

http://rt.com/news/207975-turkey-synangogue-museum-mosque/

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze