Turecki burmistrz zmieni synagogę w muzeum

Synagoga w Edirne
Synagoga w Edirne
| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

Burmistrz Edirne, miasta leżącego na europejskim skrawku Turcji, postanowił  zamenić istniejącą tam od ponad wieku synagogę w muzeum,

„Ci podobni do bandytów ludzie [Żydzi] podżegają do wojny i wykonując manewry wojskowe przy meczecie Al-Aksa zabijają tam muzułmanów, a my restaurujemy ich synagogę tutaj. Mówię to z żalem, ale synagoga, której restauracja dobiega końca, będzie tylko muzeum”, powiedział w piątek burmistrz Dursun Şahin. Odbudowa rozpoczęła się w 2010 roku i kosztowała 3,7 milionów tureckich lir.

Synagoga w Edirne
Synagoga w Edirne

Pomniejsi członkowie władz lokalnych próbują nadążyć za wypowiedzią prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który uznał izraelski atak na meczet za atak na Turcję.

Opozycyjna partia CHP uważa, że takie antysemickie komentarze Şahina dyskredytują go i powinien podać się do dymisji. W Turcji w ostatnich latach wzrosła liczba antysemickich przestępstw.

Napięcia wokół Świątynnego Wzgórza w Jerozolimie pojawiają się dość regularnie. Miejsce to jest uznawane przez święte zarówno przez muzułmanów, jak i przez żydów. Meczet Al-Aksa stoi na miejscu zburzonej świątyni i za każdym razem, kiedy ortodoksyjni żydzi chcą pojawić się w tamtym miejscu, muzułmanów ogarnia histeria, że tamci chcą zniszczyć meczet Al-Aksa.

Tymczasem żydom nie chodzi o sam meczet, a dostęp do modlitwy na Wzgórzu, która tam jest im zakazana. Nawet syjonista Rabin Ya’akov Arie nie widzi potrzeby zdobywania meczetu: “Kto chce Al-Aksa? Jest poza Wzgórzem Świątynnym”, mówi.

AX na podst. Todays Zaman, Russia Today, israelnationalnews.com

http://rt.com/news/207975-turkey-synangogue-museum-mosque/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook