Turcja wydala ambasadora Izraela

Turcja wydala ambasadora Izraela i zawiesza współpracę wojskową z tym krajem w reakcji na izraelską odmowę przeproszenia za ubiegłoroczny atak na Flotyllę Wolności, która chciała przerwać izraelską blokadę Strefy Gazy.

Poinformował o tym w piątek szef tureckiej dyplomacji Ahmet Davutoglu, zapowiadając także redukcję dyplomatycznego przedstawicielstwa Turcji w Izraelu do szczebla drugiego sekretarza. Swego ambasadora Turcja odwołała z Izraela już wcześniej.

Davutoglu podkreślił, że Ankara nie uznaje legalności izraelskiej blokady Strefy Gazy. Całą odpowiedzialnością za obecną sytuację w stosunkach dwustronnych obciążył stronę izraelską. „Czas już, żeby Izrael zapłacił” – cytuje Reuters szefa tureckiej dyplomacji.

Dziewięciu Turków, wśród nich jeden z podwójnym obywatelstwem – tureckim i amerykańskim – zginęło w maju 2010 roku w czasie ataku izraelskich komandosów, którzy ze śmigłowców dokonali na wodach międzynarodowych abordażu „Mavi Marmara”, statku flagowego flotylli, próbującej przerwać izraelską blokadę Strefy Gazy.

W czwartek opublikowany został raport ONZ w sprawie tamtego incydentu. Wyrażono w nim opinię, że izraelska blokada Strefy Gazy jest legalna, ale Izrael użył przeciwko Flotylli Wolności nadmiernej siły.

Więcej na: interia.pl