Turcja: świąt nie będzie ?

W grudniu galerie handlowe w największych tureckich miastach dekorowane są choinkami w celu przyciągnięcia klientów. Chrześcijańskie święta są jednak coraz częściej zakłócane przez konserwatywnych muzułmanów, którzy twierdzą, że są one „sprzeczne z kulturą islamu”.

W mediach społecznościowych huczy od skarg i zarzutów pisanych przez użytkowników, którzy nie mogą się pogodzić ze „złym wpływem” Bożego Narodzenia i Nowego Roku na kulturę kraju. Dobrym przykładem ogromnej presji wywieranej na obywateli jest obwieszczenie Tureckiego Departament Spraw Religijnych, w którym napisano, że obchodzenie Sylwestra „odcina” muzułmanów od ich kultury.

Antychrześcijańskie demonstracje

Co roku przed świętami młodzi muzułmańscy aktywiści zwołują demonstracje w największych metropoliach, takich jak Stambuł i Ankara, w trakcie których niosą transparenty z napisami „Muzułmanie nie obchodzą Bożego Narodzenia” albo „Bądź muzułmaninem i świętuj tylko islamskie uroczystości”. W zeszłym roku ludzie w przebraniu Świętego Mikołaja pracujący w centrach handlowych zostali zaatakowani przez protestujących. Oberwali również Mikołajowie – maskotki. Członek konserwatywnej partii Saadet powiedział, że muzułmanie „są zmartwieni wpływem Zachodu na społeczeństwo tureckie oraz deprawacją młodzieży”. „To kraj muzułmański. Kiedy młodzi ludzie oglądają amerykańskie seriale to widzą choinki, prezenty i całą masę innych rzeczy, których nie mamy w naszej tradycji” – powiedział aktywista  (anonimowo).

Jednak świeccy Turcy cieszą się Bożym Narodzeniem pomimo sprzeciwu konserwatystów. Jednym z nich jest inżynier Ihsan Derme, który zabrał żonę i siedmioletnią córkę do galerii Panora w Ankarze, gdzie zobaczyć można ogromną choinkę. „Czemu nie mielibyśmy świętować, to fajne i dzieci bardzo to lubią. Nie trzeba być wyznawcą religii, by obchodzić Boże Narodzenie. W domu cieszymy się świąteczną atmosferą i dajemy sobie prezenty. To ulepsza i zacieśnia więzy rodzinne” – mówi Derme. Mężczyzna potępia rodaków, którzy starają się wywołać „zderzenie cywilizacji” zasiewając nienawiść w kraju, który od zawsze jest domem dla różnych nacji i religii.

Zakupy w Czarny Piątek  

Niektórzy pobożni muzułmanie są również przeciwni amerykańskiej tradycji Black Friday, która przyjęła się w wielu tureckich sklepach naśladujących tradycję Święta Dziękczynienia. W Stambule trzech mężczyzn zaatakowało pracownicę sklepu w którym prowadzono promocję. Piątek to w islamie dzień modłów i konserwatywni muzułmanie czują się obrażeni określeniem „Czarny Piątek”. „Nie można nazywać dnia świętego 'czarnym’ – krzyczał mężczyzna na popularnym w Internecie nagraniu. – To niemoralne! To hańba!”. Tysiące Turków potępiło amerykańską tradycję za pośrednictwem mediów społecznościowych używając hashtagów takich, jak „Friday is blessed” (Piątek jest błogosławiony) i potępiło „heretyków”, którzy upowszechnili złowróżbne określenie.

Turcja jest formalnie świeckim krajem, zamieszkanym w 99% przez muzułmanów, głównie sunnitów i alewitów. Obecnie mieszka tam ok. 150 tys. chrześcijan, głównie wyznawców Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Chrześcijanie osiedlili się na terenie obecnej Turcji kilka wieków przez muzułmańskim podbojem.

Tureckie korzenie choinki

Historycy dowodzą, że niektóre z tradycji tak zaciekle odrzucanych przez konserwatywnych muzułmanów są w rzeczywistości pochodzenia tureckiego. Muazzez Ilmiye Cig, światowej sławy specjalista zajmujący się cywilizacją sumeryjską (4 tys. lat p.n.e. w rejonie Mezopotamii) mówi, że antyczni Turcy, którzy przed przyjęciem islamu byli szamanami, używali sosny do dekoracji domów z okazji zimowego przesilenia 22 grudnia – najkrótszego dnia w roku. Młodsi członkowie rodziny zakładali nowe ubrania i odwiedzali starszych, tłumaczy historyk, który twierdzi również, że to właśnie z Turcji zwyczaj ten dotarł następnie w średniowieczu do Europy.

Kościół Św. Mikołaja w Demre

Kościół Św. Mikołaja w Demre

Jest wiele innych powodów, by utrzymywać, że świąteczne zwyczaje są pochodzenia tureckiego. Święty Mikołaj, symbol Bożego Narodzenia, żył i umarł w południowej Turcji w 4 wieku n.e., a naukowcy niedawno odkryli jego grób pod starożytnym kościołem w pobliżu Demre, jego miejsca urodzenia. Święty Mikołaj był znanym ze swojej szczodrości biskupem zamieszkującym Azję Mniejszą w 3-4 wieku n.e. Obecnie mniejszość chrześcijańska i wielu Turków nadal świętują chrześcijańskie tradycje w duchu zrozumienia i współpracy. W przeszłości turecki rząd odnowił wiele ortodoksyjnych i katolickich kościołów w całym kraju.

Borsuk, na podst. http://news.xinhuanet.com

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign