Turcja: rządząca partia z szansami na zwycięstwo

| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Rządząca w Turcji Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) premiera Recepa Tayyipa Erdogana ma szansę po raz trzeci z rzędu wygrać wybory parlamentarne. Wybory odbędą się 12 czerwca.

Według opublikowanego w środę sondażu ośrodka Konsensus, AKP może liczyć na 48,6 proc. głosów. Z kolei zgodnie z wtorkowym badaniem instytutu DORInsight, poparcie dla liberalnej gospodarczo, ale konserwatywnej w kwestiach społecznych i odwołującej się do wartości islamskich partii wynosi 39 proc.
Jak pisze agencja Reuters AKP zawdzięcza swoją popularność silnemu wzrostowi gospodarczemu w ciągu ostatnich dziewięciu lat rządów. W wyborach w 2007 roku partia premiera Erdogana zdobyła 47 proc. głosów.
W badaniu instytutu Konsensus poparcie dla opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP), wyniosło 28,3 proc., a dla Nacjonalistycznej Partii Działania (MHP) – 11,6 proc., dzięki czemu znalazła się ona tuż nad wynoszącym 10 proc. progiem wyborczym.

Jak pisze Reuters poparcie dla MHP sugeruje, że skandal obyczajowy związany z ujawnieniem kompromitujących nagrań wideo z politykami tej partii, co doprowadziło do ustąpienie 10 czołowych przedstawicieli ugrupowania, miał ograniczone konsekwencje.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze