Turcja: premier chce nowej konstytucji w 2012

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w czwartek, że jego rząd zamierza przedstawić projekt nowej konstytucji w pierwszej połowie 2012 roku. Dodał, iż będzie się starał o międzypartyjny konsensus w tej sprawie.

W aspirującej do członkostwa w Unii Europejskiej Turcji istnieje polityczna zgoda co do konieczności nowelizacji ustawy zasadniczej, opracowanej w myśl życzeń wojska po przewrocie w 1980 roku, ale dotychczasowe działania w tym kierunku grzęzły w politycznych sporach.

Zdanie analityków, nowa konstytucja musi uwzględniać żądania mniejszości kurdyjskiej oraz wzmocnić kontrolę władz cywilnych nad wojskiem, których to reform od dawna domaga się UE.

– Intensywnie zajmiemy się nową konstytucją od początku nowej kadencji parlamentu. Mam nadzieję, że szybko, w ciągu pierwszej połowy 2012 roku, będziemy chcieli to sfinalizować – powiedział Erdogan dziennikarzom przed udaniem się z wizytą do Macedonii.

Dodał, iż przy opracowywaniu nowej ustawy zasadniczej chce współpracować z opozycją. Rządząca w Turcji Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) wygrała w czerwcu trzeci kolejny raz wybory, ale nie ma w parlamencie większości kwalifikowanej.

Więcej na: onet.pl