Turcja: Kurdyjska redaktorka skazana na 138 lat

w-wiezieniu-dziennikarz
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Była kurdyjska redaktorka naczelna i wydawczyni dziennika została skazana przez sąd w Diyarbakir w południowo-wschodniej Turcji na 138 lat więzienia za rozpowszechnianie kurdyjskiej propagandy – podała turecka agencja Anatolia.

Wydano również nakaz aresztowania 24-letniej Emine Demir, którą w sądzie reprezentował adwokat.

Demir została skazana 84 razy na półtora roku – łącznie 138 lat więzienia z oskarżenia o „popełnienie przestępstwa w imieniu organizacji, choć do niej nie należała” i „uprawianie propagandy dla tej organizacji w odrębnych doniesieniach opublikowanych w latach 2008-2009” w gazecie „Azadiya Welat” (Wolność kraju) – podała kurdyjska agencja Firat

Demir w artykułach tych broniła Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), uznanej przez Turcję i USA za terrorystyczną.

Demir może jeszcze odwołać się od wyroku, który wydano w wigilię przyjazdu tureckiego prezydenta Abdullaha Gula do Diyarbakir, w większości zamieszkanego przez Kurdów.

Liczbę Kurdów w Turcji ocenia się na 10-15 mln. W ostatnich latach w Turcji przyjęto ustawy na rzecz praw kulturalnych Kurdów, aby wzmocnić szanse kraju na akcesję do Unii Europejskiej. Jednak kurdyjskie media stają się obiektem prześladowań sądowniczych, zwłaszcza jeśli bronią linii PKK.

Więcej na: interia.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze