Turcja: dymisja szefa sztabu i trzech wysokich dowódców wojskowych

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Szef sztabu tureckiej armii generał Isik Kosaner, a także dowódcy wojsk lądowych, lotnictwa i marynarki złożyli dymisje – podał kanał CNN Turk. Według mediów, powodem rezygnacji jest utrzymujące się od lat napięcie między wojskowymi a rządem.

Półoficjalna agencja Anatolia poinformowała, że Kosaner i trzej inni dowódcy przechodzą na emeryturę. Według agencji, szef sztabu złożył dymisję, gdyż „uważał to za konieczne”.
Oficjalny powód dymisji nie jest znany.

W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie Najwyższej Rady Wojskowej, którego tematem będzie obsadzanie najwyższych stanowisk w armii. W piątek Kosaner rozmawiał na ten temat z premierem Recepem Tayyipem Erdoganem oraz prezydentem Abdullahem Gulem.

Powodem napięcia między laicką armią a rządzącymi umiarkowanymi islamistami z Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) jest proces kilkunastu wysokich wojskowych, oskarżonych o przygotowywanie antyrządowego spisku w 2003 r. Łącznie w więzieniach przebywa obecnie 42 generałów i kilkunastu oficerów, których będąca u władzy od 2002 r. AKP podejrzewa o próby obalenia władz.

Więcej na: onet.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook