Turcja apeluje do krajów regionu o rozwiązanie kwestii palestyńskiej

| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Minister spraw zagranicznych Turcji Ahmet Davutoglu zaapelował w sobotę do państw arabskich o zjednoczenie wysiłków na rzecz zażegnania kryzysów na Bliskim Wschodzie, w tym przede wszystkim o rozwiązanie kwestii palestyńskiej oraz konfliktu zbrojnego w Syrii.

– Współpraca i solidarność wzmocnią wysiłki Turcji i krajów arabskich na rzecz przyspieszenia rozwiązania regionalnych kryzysów oraz zaprowadzenia pokoju i stabilności – podkreślił Davutoglu w Stambule na forum współpracy z udziałem ministrów spraw zagranicznych ponad 20 państw Bliskiego Wschodu.

Zdaniem tureckiego ministra kwestia palestyńska jest obecnie priorytetem. Podkreślił, że społeczność międzynarodowa „spłaci swój dług wobec Palestyńczyków w sensie moralnym, prawnym i politycznym” dopiero wtedy, gdy uzna Palestynę jako pełnoprawne państwo.

– Społeczność międzynarodowa nie może dalej pozwalać, by rząd Izraela (…) podkopywał pokój, bezpieczeństwo i stabilność regionu przez swą nieodpowiedzialną politykę i odrzucanie kompromisu – zaznaczył Davutoglu.

Zdaniem sekretarza generalnego Ligi Arabskiej Nabila al-Arabiego regionalna współpraca w tej kwestii powinna skupić się na powstrzymaniu „izraelskiej okupacji” terytoriów palestyńskich.

Zdaniem Davutoglu państwa Bliskiego Wschodu „muszą przyznać, że Palestyna jest państwem okupowanym mimo że w ONZ przyznano mu status nieczłonkowskiego państwa obserwatora”. Zaapelował do Palestyńczyków o jedność, która doprowadzi do powstania państwa palestyńskiego „ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą”.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Więcej na: onet.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook