„To pierwsza tego typu sytuacja”

turecka-armia-2
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Turecka policja rozpoczęła drugą falę zatrzymań oficerów mających rzekomo brać udział w przygotowywanym spisku „Młota”. Jak mówią dziennikarze, „to pierwsza tego typu sytuacja w historii Turcji” – informuje serwis CNN.


Wedle informacji półoficjalnej tureckiej agencji informacyjnej Anatolian w wyniku operacji przeprowadzonej w piątek w 13 miastach zatrzymanych zostało 17 czynnych wojskowych i jeden emerytowany oficer.

Wśród podejrzanych znajduje się pułkownik Huseyin Ozcoban, dowódca paramilitarnej żandarmerii w centralnej prowincji Konya. Agencja Anatolian donosi, iż został aresztowany w piątek rano w Istambule w trakcie urlopu.

Dziesiątki wojskowych zostało aresztowanych w związku z oskarżeniem o udział w operacji „Młot”, domniemanym spisku wojskowych, w trakcie którego planowano podkładać bomby w meczetach, w celu zdestabilizowania rządu, popieranego przez islamistów.

W trakcie bezpośredniej rozmowy z CNN, tureccy policjanci i prokuratorzy odmówili komentowania informacji o dochodzeniach i aresztowaniach.

Gdy CNN zadzwoniło do kwatery głównej żandarmerii w prowincji Konya, telefon odebrał oficer dyżurny, który rozłączył się przed udzieleniem odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie.

Oficer z komendy żandarmerii w Istambule również odmówił komentowania ostatnich zatrzymań.

W czwartek turecki prezydent odbył spotkanie kryzysowe z premierem i głównymi generałami, podczas którego próbował zmniejszyć napięcie powstałe po zatrzymaniu 50 wysokich rangą oficerów, czynnych i emerytowanych, w związku z rzekomą próbą zamachu.

Prezydent Abdullah Gul próbował uspokoić społeczeństwo. Jego kancelaria wydała krótkie oświadczenie nakłaniające opinię publiczną do „zachowania wiary, iż obecne problemy zostaną rozwiązane w sposób zgodny z konstytucją oraz, że wszyscy będą działać odpowiedzialnie i nikomu nie stanie się krzywda”.

Emerytowani dowódcy tureckich sił lotniczych, marynarki i 1. armii zostali zatrzymani w trakcie prywatnego spotkania w tureckiej stolicy i przewiezieni na przesłuchanie w sądzie w Istambule.

Jednakże w czwartek wieczorem były dowódcza sił powietrznych, generał Halil Ibrahim Firtina, były dowódcza marynarki wojennej, generał Ozden Ornek i były dowódcza 1. armii, generał Ergin Saygun, zostali zwolnieni.

Zastępca prokuratora generalnego, Turan Colakkadi, stwierdził że generałowie zostali zwolnieni po zakończeniu przesłuchania. Jak dodał: Śledztwo trwa, ale na razie generałowie zostali wypuszczeni. Generałowi Erginowi Saygunowi wydano zakaz opuszczania kraju.

Stacja CNN Turk donosi, że trzech wysokich rangą generałów, Suha Tanyeri, Semih Cetin i Turgay Erdag zostało aresztowanych w związku z prowadzonym dochodzeniem.

Turecka gazeta Taraf jako pierwsza, już w styczniu, opublikowała raport o operacji „Młot”.

Dowódca sił zbrojnych, generał Ilker Basbug, zdementował oskarżenia w pełnym emocji wystąpieniu.

– Jakim cudem tureckie siły zbrojne mogą planować wysadzanie meczetów? – pytał 25 stycznia. – Cierpliwość tureckiej armii też ma swoje granice. To są bzdury … My każemy naszym żołnierzom atakować wrogów z okrzykiem „Allach, Allach!” na ustach … To są niesłuszne oskarżenia – mówił.

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook