Teheran dogaduje się z Ankarą, by uniknąć sankcji

premier-turcji-z-prezydentem-iranu1
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Iran zawarł z Turcją porozumienie w sprawie wymiany niskowzbogaconego uranu na paliwo do swego reaktora. Czy to powstrzyma sankcje wobec Teheranu?


Umowa obejmuje 1200 kg uranu. – Nie ma już podstaw dla nowych sankcji i presji wobec Iranu – powiedział wczoraj turecki szef dyplomacji Ahmet Davutoglu. Do podpisania ugody doszło w Teheranie po spotkaniu premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i prezydenta Brazylii Luiza Inacia Luli da Silvy z irańskim prezydentem Mahmudem Ahmadineżadem.

Ten ostatni wezwał do rozpoczęcia nowych rozmów w sprawie programu atomowego pomiędzy Iranem oraz pięcioma stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa i Niemcami. – Po podpisaniu porozumienia dotyczącego wymiany paliwa nuklearnego nadszedł czas, by kraje grupy 5 plus 1 rozpoczęły z Iranem rozmowy oparte na szczerości i wzajemnym szacunku – oświadczył.

Państwa zachodnie oskarżały Teheran, że pod pretekstem realizacji cywilnego programu nuklearnego buduje broń atomową. Rezygnacji z nuklearnych ambicji żądały od władz irańskich USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, a także Rosja. Oenzetowska Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przygotowała plan wymiany irańskiego niskowzbogaconego uranu na paliwo do reaktora – co miało dawać gwarancję, że nie zostanie on użyty do budowy bomby atomowej. Iran wstępnie zgodził się na tę propozycję, ale w październiku ub. r. zażądał, by wymiana uranu miała miejsce na jego terytorium.

Więcej na: rp.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze