Talibowie używają ludzkich tarcz

amerykanski-helikopter-transportuje-rannych-talibow-do-szpitala-polowego
| 8 komentarzy|
image_pdfimage_print

Talibańscy bojownicy walczący w Mardża coraz częściej używają cywilów w charakterze ludzkich tarcz, strzelając z zamkniętych terenów, gdzie siły afgańskie i amerykańskie wyraźnie mogą dostrzec kobiety i dzieci, stojące na dachach lub w oknach.

amerykanski-helikopter-transportuje-rannych-talibow-do-szpitala-polowegoWymieszanie się bojowników i cywilów dostrzegli także dziennikarze Associated Press. Jest to część talibańskiego planu wykorzystania surowych reguł NATO w kwestii narażania niewinnych ludzi, stosowanego, by powstrzymać posuwanie się Zjednoczonych Sił naprzód przez miasto Mardża w prowincji Helmand, 610 km na południowy zachód od Kabulu.

Nacierając dalej, piechota morska i afgańscy żołnierze są zmuszani do wstrzymania ognia z powodu bojowników strzelających z wnętrza lub zza ścian kompleksów, gdzie obecni są cywile. Generał brygady sił afgańskich w Mardży, Mohiudin Ghori, przyznał, że w pewnych przypadkach kobiety i dzieci mogą być zmuszane do stania na dachach lub w oknach, skąd strzelają talibowie.

mardza-mapkaGhori powiedział, że żołnierze muszą wybierać pomiędzy ostrzeliwaniem buntowników będących pomiędzy cywilami, a o wiele wolniejszym posuwaniem się naprzód spowodowanym potrzebą wyizolowania ludności cywilnej spod ostrzału. „Próbują zmusić nas do strzelania do nich i zabijania ludności cywilnej”, stwierdził.

Dziennikarze przebywający z żołnierzami piechoty morskiej widzieli takie przypadki: okolica jest pełna dzieci i nagle ulice pustoszeją i rozlega się odgłos wystrzałów. Podczas gdy żołnierze idą naprzód, dzieci pojawiają się znowu, zerkając i śmiejąc się zza uchylonych drzwi.

Zza grup cywilów wystrzeliwane są granaty, a gdy żołnierze wymierzają broń w kierunku źródła ognia, cywile czmychają w pośpiechu. Ostatnio na polach maku żołnierze zostali sprowokowani przez rolników do użycia ognia.

”Osobiście widziałem wielu ludzi, którzy zostali zastrzeleni, i byli to zwykli obywatele”, wyznał afgański żołnierz Esmatullach, który nie chciał podać swojej rangi i jak wielu Afgańczyków używa tylko imienia. Talibowie „strzelali do nas z domów ludności cywilnej. Więc, w rezultacie, ludność cywilna odniosła obrażenia”, stwierdził.

Oprac. PP, na podst. http://www.jihadwatch.org/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook