Talibowie przejęli miliony z Ameryki

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

360 milionów dolarów z pieniędzy amerykańskich podatników trafiło w ręce talibów i skorumpowanych urzędników

Proceder polegał na tym, że fundusze od rządu w Waszyngtonie trafiały  do rąk przedsiębiorców zatrudnianych przez armię do  świadczenia usług transportowych, budowlanych itp., oni zaś  przekazywali je licznym podwykonawcom. Na końcu łańcucha znajdowali się skorumpowani  komendanci afgańskiej policji, watażkowie, przedstawiciele lokalnych władz oraz talibowie i  kryminaliści.

Podwykonawcy musieli dawać im regularnie łapówki, dzięki czemu uzyskiwali między innymi gwarancje bezpiecznego przejazdu konwojów. Problem korupcji wśród Afgańczyków nie jest nowy, ale pierwszy raz przeprowadzono kontrolę, w ramach której członkowie specjalnej grupy amerykańskiej armii sprawdzili setki kontraktów. Według agencji AP wcześniej wojska koalicji w Afganistanie miały niewielkie pojęcie o skali powiązań afgańskich firm – którym przyznawały kontrakty – oraz ich podwykonawców z talibami i zwykłymi  kryminalistami.

Z przygotowanego przez wojskowych raportu wynika tymczasem, że część amerykańskich pieniędzy trafiała w końcu do  rąk tych, z którymi Stany Zjednoczone i sojusznicy walczą od dziesięciu lat. Podobny proceder opisał pod koniec lipca dziennik „Washington Post”, informując, jak skorumpowany komendant policji uzyskanymi pieniędzmi dzielił się z rebeliantami, przekazując im gotówkę, broń i materiały wybuchowe.

więcej na rp.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook