Talibowie przejęli miliony z Ameryki

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

360 milionów dolarów z pieniędzy amerykańskich podatników trafiło w ręce talibów i skorumpowanych urzędników

Proceder polegał na tym, że fundusze od rządu w Waszyngtonie trafiały  do rąk przedsiębiorców zatrudnianych przez armię do  świadczenia usług transportowych, budowlanych itp., oni zaś  przekazywali je licznym podwykonawcom. Na końcu łańcucha znajdowali się skorumpowani  komendanci afgańskiej policji, watażkowie, przedstawiciele lokalnych władz oraz talibowie i  kryminaliści.

Podwykonawcy musieli dawać im regularnie łapówki, dzięki czemu uzyskiwali między innymi gwarancje bezpiecznego przejazdu konwojów. Problem korupcji wśród Afgańczyków nie jest nowy, ale pierwszy raz przeprowadzono kontrolę, w ramach której członkowie specjalnej grupy amerykańskiej armii sprawdzili setki kontraktów. Według agencji AP wcześniej wojska koalicji w Afganistanie miały niewielkie pojęcie o skali powiązań afgańskich firm – którym przyznawały kontrakty – oraz ich podwykonawców z talibami i zwykłymi  kryminalistami.

Z przygotowanego przez wojskowych raportu wynika tymczasem, że część amerykańskich pieniędzy trafiała w końcu do  rąk tych, z którymi Stany Zjednoczone i sojusznicy walczą od dziesięciu lat. Podobny proceder opisał pod koniec lipca dziennik „Washington Post”, informując, jak skorumpowany komendant policji uzyskanymi pieniędzmi dzielił się z rebeliantami, przekazując im gotówkę, broń i materiały wybuchowe.

więcej na rp.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze