Tajne: Iran wie, jak wyprodukować bombę atomową

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Iran dysponuje wiedzą, jak wyprodukować bombę nuklearną i mógł już testować systemy detonacji odpowiednie dla jego pocisków średniego zasięgu – informuje The Times, powołując się na tajny aneks do tegorocznego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Aneks podsumowuje zgromadzone przez agencje wywiadowcze informacje dotyczące irańskich prac nad głowicami, detonatorami i wzbogacaniem paliwa nuklearnego. Z dokumentów płynie wniosek, że Iran ma dość informacji, by być w stanie zaprojektować i wyprodukować bombę atomową.

Times informuje, że ustalenia aneksu są niepewne i niepoparte przez samego szefa MAEA Mohameda ElBaradei, który w ubiegłym miesiącu podkreślał, że MAEA nie ma konkretnych dowodów potwierdzających militarny aspekt programu irańskiego.

Francja i Izrael oskarżały Agencję o zatajanie aneksu. W 2007 roku w raporcie amerykańskich agencji wywiadowczych znalazło się stwierdzenie, że Iran w 2003 roku zawiesił prace badawcze nad skonstruowaniem głowicy atomowej. Ocena ta została odrzucona przez Londyn i Paryż – przypomina brytyjski dziennik.

Z kolei doradca prezydenta USA Baracka Obamy gen. James Jones ocenił w niedzielę, że to, czy Iran wie, jak skonstruować bombę jest kwestią pewnych domysłów.

Projektowanie głowic stanowi tylko część złożonego procesu budowania bomby atomowej. Według ekspertów Iran już opanował najtrudniejszą część, czyli uzyskiwanie paliwa jądrowego zarówno dla celów cywilnych, jak i wojskowych – zauważa gazeta.

Teheran zawsze twierdził, że jego program wzbogacania uranu służy celom cywilnym, ale ajatollah Ali Chamenei miał już w 1984 roku powiedzieć, że arsenał nuklearny miałby służyć Iranowi jako środek odstraszający w rękach żołnierzy Boga.

Więcej na: interia.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook