Szwedzki Ramadan – post prawie całodobowy

ramadan
| 8 komentarzy|
image_pdfimage_print

Długie szwedzkie dni w ciągu lata są wyzwaniem dla muzułmanów poszczących w Ramadan. Islamscy liderzy mówią jednak, że długi dzień nie uzasadnia przerwania postu.

W trakcie trwającego miesiąc święta muzułmanie powstrzymują się od jedzenia, picia i seksu od świtu do zmierzchu. To poważne wyzwanie dla praktykujących, w Skandynawii jest szczególnym utrudnieniem.

ramadanW tym roku w północnej Szwecji muzułmanie muszą pościć przez 18 godzin, w porównaniu do 13 godzin w Mekce. W roku 2015 będzie jeszcze gorzej, kiedy post wypadnie w czerwcu. Wtedy długość dnia nawet w Sztokholmie wynosi 18 godzin, a na północy dzień trwa bez przerwy.

Mikael Sundin członek zarządu Stowarzyszenia Muzułmanów w Umeå, mieście znajdującym się za Kołem Podbiegunowym mówi, że „większość muzułmanów tutaj praktykuje zgodnie z oficjalnym czasem. Ja zamierzam spróbować podążać za porami dnia i zobaczę jak pójdzie”.

Imam Mahmoud Khalif z meczetu w Sztokholmie nalega, żeby muzułmanie pomimo trudności stosowali się do zasad islamu. Na pocieszenie ma odpowiedź, że „czasami Ramadan wypada zimą i wtedy godziny dziennego światła są bardzo krótkie”.

JW na podst. The Local

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook