Szwecja: Nie będzie mięsa halal w szkołach

Szwedzkie miasto Eskilstuna zabroniło szkołom podawania mięsa halal, mięsa pochodzącego z tradycyjnego, zalecanego przez islam, uboju. Na czwartkowym posiedzeniu komitetu ds. edukacji i dzieci lokalni politycy przyjęli odpowiednie regulacje prawne.

Nowe zasady żywienia w placówkach przedszkolnych i szkolnych należących do miasta wymagają, by produkty nie były dostarczane na podstawie wskazań etycznych czy religijnych.

Z powodu istniejących kontraktów, niektóre placówki kupowały mięso pochodzące z uboju zgodnego z zasadami islamskimi. Zostanie to jednak powstrzymane, gdy w życie wejdą nowe regulacje. Osoby, które dotychczas zamawiały halal będą mogły korzystać alternatywnie z menu rybnego lub wegetariańskiego.

Większość władz lokalnych nie dostarcza mięsa halal. Tak więc nie jesteśmy wyjątkiem – mówi konsultant żywieniowy Sophia Anhed.

Socjaldemokrata Johan Nilsson, szef komitetu mówi, że wiele innych szkół w kraju uczyniło podobnie. Nie postrzega więc takiej decyzji jako dyskryminującej.

Ubój w zgodzie z tradycją

Ubój w zgodzie z tradycją

Innego zdania jest miejscowy imam, Abd Al-Hakku Kielan, który uważa, że dzieci, które dotychczas spożywały mięso halal, poczują się wyłączone. Uważa, że muzułmańskie dzieci powinny mieć te same prawa, co inne i podkreśla, że szkoły w Sztokholmie serwują mięso z tradycyjnego islamskiego uboju. Dzieci z powodu braku posiłków przygotowanych zgodnie z zaleceniami islamu będą zmuszone do jedzenia wegetariańskich obiadów. A to nie zaspokoi ich głodu i spowoduje trudności w nauce.

Rzeźnia halal oznacza, że zwierzę zabija się podcinając tętnicę szyjną bez znieczulenia. To jedyna metoda akceptowana przez muzułmanów.

AX na podst. The Local

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Islamski radykalizm we Francji ma się dobrze

Wojna Izraela z Hamasem: błędy, groźby i antyizraelskie nastroje

Dzihadyści zaatakowali w Rosji