Szwecja: muzułmanin stracił pracę, bo nie podał ręki kobiecie

Urząd miasta Helsingborg w Szwecji zwolnił z pracy praktykującego muzułmanina, ponieważ nie chciał podawać ręki kobietom.

Ratusz w Helsingborgu

Ratusz w Helsingborgu

Mężczyzna chętnie podawał rękę kolegom, jednak podanie ręki kobiecie mogłoby jego zdaniem przynieść uszczerbek jego religijnym poglądom. Szefostwo urzędu stwierdziło, że takie podejście nie jest zgodne z obowiązującą polityką równości. „Jesteśmy zwolennikami różnorodności. Ludzie mogą wierzyć w co chcą, ale nie oznacza to, że mogą dyskryminować innych. Będziemy stać na straży wartości takich, jak równość” – powiedziała serwisowi The Local radna z ramienia liberałów Maria Winberg.

Do wiadomości publicznej nie podano nazwiska mężczyzny, ani stanowiska, które zajmował. W państwowej telewizji SVT powiedział: „Nie rozumiem, dlaczego komukolwiek miałoby przeszkadzać, że witam ich z dłonią na sercu. Jestem pobożnym muzułmaninem i chcę żyć w zgodzie z moją religią. Nie chodzi tu tylko o mężczyzn, którzy nie chcą podawać ręki kobiecie, ale również o kobiety, które nie chcą podawać ręki mężczyznom”.

Winberg, która jest odpowiedzialna za politykę HR rady miejskiej, twierdzi, ze stanowisko muzułmanina nie było akceptowane w jego miejscu pracy: „Pracujące z nim kobiety czuły się dyskryminowane. Można wierzyć w co się chce, ale nie można robić tego, co się chce w pracy”. Bezpośredni zwierzchnik mężczyzny „stanął w obronie równości i wykazał się wielką odwagą”, dodaje radna.

Sprawa trafiła do sądu w Lund, jednak nie ustalono jeszcze terminu rozprawy. „Takie sytuacje będą się powtarzać – mówi Winberg – i dobrze się składa, że ta konkretna sprawa trafiła do sądu”.

Kwestia podawania ręki na powitanie stała się w ostatnim czasie źródłem wielu konfliktów w Szwecji. Największym echem odbiła się sprawa utraty mandatu poselskiego w rządzie koalicyjnym przez członka Partii Zielonych, muzułmanina, gdy okazało się, że odmawia on witania się z kobietami przez podanie ręki. W zeszłym miesiącu policja w Skåne stanęła w obronie strażnika granicznego, który zachowywał się podobnie wobec koleżanek z pracy.

aQ na podst.: http://www.thelocal.se/20160722/muslim-man-sues-over-handshake

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom