Szwecja lekceważy bezpieczeństwo Żydów

Centrum Simona Wiesenthala ostrzega Żydów przed podróżowaniem do południowej Szwecji z powodu licznych antysemickich incydentów. Szwedzki rząd i władze lokalne nie zapewniają ochrony wyznawcom judaizmu i etnicznym Żydom.

„Niechętnie wydajemy takie zalecenie, ponieważ religijni Żydzi i inni członkowie żydowskiej społeczności byli tam poddani antysemickiemu wyszydzaniu i prześladowaniom”- powiedział dr Shimon Samuels, dyrektor ds. Stosunków Międzynarodowych Centrum Simona Wiesenthala.

Przedstawiciele Centrum Wiesenthala odwiedzili Malmö w celu spotkania się z przedstawicielami władz, w tym z burmistrzem Ilmarem Reepalu, krytykowanym już za uwagi pod adresem społeczności żydowskiej. Reepalu niezbyt poważnie podchodzi do zagrożenia społeczności żydowskiej w mieście, jednocześnie otwarcie zrównuje syjonizm z antysemityzmem. W lutowym wywiadzie dla Daily Telegraph zaprzeczał, że miały miejsce prześladowania. Raporty policji zadają kłam twierdzeniom burmistrza. „Nie było i nie ma żadnych ataków na Żydów, a jeśli Żydzi z miasta chcą przenieść się do Izraela, to nie jest sprawa Malmö” –  powiedział gazecie.

Amerykańska instytucja skrytykowała także władze Szwecji, zmuszające społeczność do płacenia czegoś na kształt „żydowskiego podatku”, ponieważ same muszą ponosić koszty swojego bezpieczeństwa, jak stawianie barierek chroniących przed atakiem na synagogę w trakcie odprawiania rytuałów religijnych.

„To nie akceptowalne w demokracji zobowiązanej do ochrony obywateli, że szwedzka społeczność Żydów jest zmuszona do płacenia za konieczne podniesienie środków bezpieczeństwa, by chronić swoje życie i własność” – argumentuje Samuels.

"Antysyjonizm" nowa wersja antysemityzmu

"Antysyjonizm" nowa wersja antysemityzmu

Malmö to szwedzkie miasto liczące 300 tys. mieszkańców, w tym 800 osobową społeczność żydowską oraz dużą muzułmańską społeczność imigrantów. W samym 2009 roku naliczono około 400 antysemickich ataków, co stanowiło połowę przestępstw motywowanych nienawiścią rasową i religijną w tym mieście.

W tym samym roku mecz Pucharu Davisa między Szwecją a Izraelem musiał odbyć się za zamkniętymi drzwiami z powodów bezpieczeństwa związanych z masowymi protestami w sprawie Strefy Gazy.

Wcześniej Centrum Wiesenthala ostrzegało przed podróżami do Francji, Belgii, Turcji i Dubaju.

P.Ś.

JW na podst. The Local

http://www.thelocal.se/32606/20110315/

http://www.thelocal.se/30884/20101216/

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign