Szwecja chce walczyć z ekstremizmem

Rząd szwedzki zaprezentował nowy plan walki z ekstremizmem. „Każda osoba, która popada w ekstremizm prowadzący do przemocy, to o jedną osobę za dużo „, powiedziała minister ds. demokracji, Birgitta Ohlsson

W latach 2012 – 2014 rząd zamierza wydać 62 miliony (92 mln. dolarów) na walkę z ekstremizmem, koncentrując się na szerzeniu wiedzy o tym, jakiego rodzaju ekstremizm najczęściej prowadzi do przemocy. Prace nad planem trwają już trzy lata i jest to wspólny wysiłek służby bezpieczeństwa Sapo, Krajowej Rady ds. Zapobiegania Przestępczości (Brottsförebyggande rådet), College’u Obrony Narodowej (Försvarshögskolan), Krajowej Rady Spraw Młodzieży(Ungdomsstyrelsen) oraz Szwedzkiego Stowarzyszenia Władz Lokalnych i Regionalnych (SALAR).

Według Ohlsson, próba samobójczego zamachu bombowego podjęta w ub. roku w Sztokholmie przez Taimoura Abdulwahaba wykazała jak bardzo narażone jest na takie działania otwarte społeczeństwo. Wspomniała ona również o tragedii w Norwegii, spowodowanej przez Andersa Breivika, zamieszkach w Göteborgu w 2001 r. i morderstwach na  policjantach w Malexander w 1999 roku. „Sapo uważa, że za mało jest takich osób, by stanowiły poważne zagrożenie dla demokracji, ale musimy być czujni. Nie powinniśmy ani tego przeceniać, ani lekceważyć”, dodała Ohlsson.

Trzy środowiska ekstremistyczne, na których skoncentrują się działania, to ruch białych suprematystów, skrajna lewica i radykalny islamizm. „Jest kilkaset osób z tych środowisk, które należy potraktować bardzo poważnie”, powiedziała minister. Nie chciała jednak wyróżnić żadnej z grup jako niebezpieczniejszej od innych: „Sporządziliśmy raporty na temat tych trzech grup i na tym materiale opiera się nasz plan”.

Według Ohlsson, głównym celem całej akcji jest zapobieganie ekstremizmowi poprzez pracę ze szkołami, kształcenie nauczycieli i znaczących grup społeczeństwa obywatelskiego. Rząd chce ponadto wzmocnienia współpracy międzynarodowej i stworzenia sieci wsparcia dla tych, którzy chcą opuścić grupy ekstremistyczne. „Mamy dobry program dla byłych ekstremistów prawicowych, ale brakuje go dla innych grup”, powiedziała Ohlsson.

Oprac. PJ

Źródło: http://www.thelocal.se/37840/20111209/?utm_source=email&utm_medium=email&utm_content=290#

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign