Szwajcarski kanton chce zakazu burki

Ticino to pierwszy szwajcarski kanton, który wprowadza zakaz zasłaniania twarzy w miejscach publicznych. Zakaz został przegłosowany w regionie, musi jednak zostać zaakceptowany przez parlament narodowy.

Według oficjalnych danych zaledwie 100 kobiet na terenie Szwajcarii nosi burkę, jednak aż 65% mieszkańców włoskojęzycznego kantonu zagłosowało za zamianą obecnych przepisów i delegalizacją zasłon twarzy. Oznacza to, że nikab, burka, czy inne stroje odsłaniające jedynie oczy będą zakazane, chusta jednak pozostanie dozwolona.

Z inicjatywą wprowadzenia zakazu wyszedł w marcu 2011 roku odnoszący sukcesy w prowadzeniu kampanii politycznych były dziennikarz Giorgio Ghiringhelli. Udało mu się zdobyć 11 767 podpisów pod petycją. Jego zdaniem kampania ma charakter prewencyjny, a w wywiadzie dla swissinfo.ch dodał, że chodziło o wysłanie jasnego sygnału, że naród sprzeciwia się ekspansji islamu. Działacz ma też nadzieję, że inne regiony pójdą w ślady Ticino. Początkowo władze kantonu nie zdecydowały się na zmianę jego konstytucji, w zamian jednak wyszły z propozycją zmiany przepisów dotyczących porządku publicznego – to właśnie ta propozycja zyskała 65% poparcia społecznego. Zakaz zasłaniania twarzy w miejscach publicznych – również podczas demonstracji i wydrzeń sportowych – ma kilka wyjątków: kaski motocyklistów, maseczki ochronne dla pracowników i maski karnawałowe.

Giorgio Ghiringhelli

Zakaz zasłaniania twarzy znalazł też swoich przeciwników. Prawnik Paolo Bernasconi uważa, że narusza on prawa człowieka, a wcielenie w życie przepisu zrujnuje reputację kantonu. Również organizacje pozarządowe, takie jak Amnesty International czy Human Rights Watch uważają, że noszenie burki w miejscach publicznych nie zagraża w żaden sposób ani bezpieczeństwu, ani porządkowi publicznemu. Muzułmańskie organizacje The European Muslims League i Islamic Central Council Switzerland zwołały konferencję w Lugano, by wyrazić swój sprzeciw przeciwko “dyskryminacji”. Kobiety w burkach rozdały uczestnikom  ulotki zachęcające do głosowania za zasłanianiem twarzy.

Kanton Ticino nie był pierwszym, który sprzeciwił się burkom. Wcześniej Aargau wystąpił o zakaz burki na skalę narodową, nie spotkało się to jednak ze zrozumieniem ze strony rządu. Podobne propozycje zostały odrzucone przez parlamenty lokalne w Bazylei, Bernie, Schwyz, Solothurn i Fribourgu. Kiedy kanton Thurgau wprowadził zakaz noszenia chusty na terenie szkół ponadpodstawowych, po niedługim czasie sąd federalny uchylił zakaz. Oddział Szwajcarskiej Partii Ludowej w kantonie St Gallen przygotowuje się do wprowadzenia zakazu noszenia burki i chusty w szkołach, jednak żadna inna partia nie popiera takiego działania.

Nie wiadomo, kiedy parlament zagłosuje w sprawie Ticino. Nie jest wykluczone, że zaczeka aż Europejski Trybunał Praw Człowieka wyda decyzję w sprawie skarg na zakaz burki wprowadzony we Francji.

GB, na podst. http://www.swissinfo.ch/eng/swiss_news/Burka_ban_to_be_introduced_in_Italian-speaking_Switzerland.html?cid=36951992

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign