Szwajcaria: wyrok za dokonanie FGM w Somalii

Sąd w Neuchâtel uznał somalijską matkę winną poddania jej dwóch córek okaleczeniu żeńskich narządów płciowych (FGM). Był to pierwszy taki wyrok w Szwajcarii, gdzie FGM jest przestępstwem od 2011 roku.

Artykuł 124 stwierdza: „Każdy, kto okalecza genitalia kobiety, w znaczący sposób naruszając jej funkcje fizyczne, zostanie uwięziony na okres do dziesięciu lat”. Prawo stanowi, że „każdy, kto popełnia przestępstwo za granicą, jest również odpowiedzialny w Szwajcarii”.

Matka przyznała, że jej córki zostały okaleczone, mieszkając z nią w Somalii i Etiopii w latach 2013-2015.

„Nie sądzę, abym mogła coś zmienić, ale być może ten werdykt pomoże wyeliminować cierpienie milionów dziewcząt” – powiedziała Nathalie Kocherhans, sędzia sądu okręgowego.

Sąd przyznał, że matka, która jest analfabetką, została poddana znacznym naciskom społecznym, aby zmusić córkę do operacji FGM, uznał jednak, że wyrok więzienia jest konieczny. Doniesienie na kobietę złożył w Szwajcarii ojciec dziewcząt.

„Każda sprawa, która rzuca światło na FGM jako naruszenie praw człowieka, jest ważna” – skomentowała Fiona Coyle, dyrektor End FGM European Network z Brukseli. Ale zaznaczyła również, że podczas gdy prawne ściganie tej praktyki jest ważne, zapobieganie jest również kluczowe. Szacuje się, że corocznie prawie 180 000 kobiet i dziewcząt w Europie jest zagrożonych FGM. „W UE jest ponad pół miliona kobiet, które przeszły tę procedurę” – powiedziała Coyle i podkreśliła, że najlepszą praktyką w walce z niszczącym rytuałem jest podejście całościowe, konieczne, aby „nie piętnować i nie traumatyzować kobiet, które to przeżyły”.

„Każdy kraj ma inne podejście” – powiedziała Coyle. Finlandia i Portugalia mają „krajowy plan” zwalczania FGM, między innymi specjalny budżet i międzyrządową komisję. Włochy, Belgia i Holandia również mają specjalne ustawodawstwo zwalczające FGM. We Francji w ciągu 15 lat przeprowadzono 30 spraw sądowych tego rodzaju.

Według danych ONZ, FGM dotyka od 130 do 200 milionów kobiet na całym świecie w co najmniej 28 krajach. „Sama praktyka często odbywa się na odległych obszarach wiejskich przez nieprzeszkolone wiejskie położne, które używają narzędzi takich jak noże, brzytwy, a nawet potłuczone szkło” – stwierdzono w badaniu UNICEF.

JP, na podst. https://www.thelocal.ch

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign