Szkoły religijne niepopularne wśród muzułmanów

Badania przeprowadzone przez ComRes wykazały, że zdecydowana większość muzułmanów mając wybór, nie posyłałaby swoich dzieci do szkół religijnych.

1

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie programu BBC „Today”, zapytano respondentów, czy zgadzają się ze stwierdzeniem: „Chciałbym, aby moje dzieci chodziły do państwowej szkoły muzułmańskiej, gdybym miał taki wybór”. Tylko 31% respondentów zgodziło się z tym twierdzeniem, w porównaniu z 66%, którzy zaprzeczyli. Obecnie w Wielkiej Brytanii około jednej trzeciej wszystkich szkół ma charakter religijny, co sugeruje, że tworzonych jest zbyt wiele takich placówek, mimo niskiego popytu publicznego. Brytyjskie Stowarzyszenie Humanistów (BHA) z zadowoleniem przyjęło wyniki sondażu, które są zgodne z podobnym badaniem prowadzonym na szerszej grupie ankietowanych.

Najnowsze wnioski pozostają w zgodzie z wcześniejszymi badaniami kwestionującymi poparcie dla szkół „wiary” w Wielkiej Brytanii. Sondaż YouGov z roku 2013 wykazał, że tylko jedna czwarta rodziców deklaruje chęć wysłania dzieci do szkół wyznaniowych. Dalsze badania dowodzą, że społeczeństwo, w stosunku cztery do trzech, sprzeciwia się finansowaniu przez państwo szkół religijnych.

Komentując wyniki badań, działacz tej organizacji zajmujący się problematyką szkół wiary, Jay Harman, powiedział: „Fakt, że dwie trzecie muzułmanów wolałoby nie posyłać swoich dzieci do szkół religijnych to pozytywny sygnał, i sugeruje, że szkoły takie nie są tak popularne wśród społeczności muzułmańskich, jak się to czasami przedstawia. Byłoby rozsądne, aby rząd wziął zdanie rodziców w tej kwestii pod uwagę. Ankieta daje jeszcze więcej dowodów na to, że rząd powinien subsydiować mniej dzielących i prowadzących do segregacji szkół „wiary”, a zamiast tego powinien skupić się na budowaniu szkół integracyjnych, które są otwarte dla wszystkich i wyrażają zróżnicowanie swoich społeczności”.

BL na podst. www.humanism.org.uk

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign