Szef TV ukarany za pokazanie „Persepolis”

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Tunezyjski sąd skazał na grzywnę o równowartości 1200 euro szefa prywatnej telewizji Nessma TV, która wyemitowała film animowany „Persepolis”, opowiadający o rewolucji islamskiej w Iranie. Według niektórych muzułmanów film ten obraża ich religię

Nabil Karui został skazany za „zakłócanie porządku publicznego oraz obrazę przyzwoitości i moralności”. Sąd w Tunisie odrzucił jednak oskarżenia o bluźnierstwo – poinformował Abada Kefi, obrońca dyrektora Nessma TV. Adwokat dodał, że złoży apelację.

Karui wyraził niezadowolenie z wyroku, który został ogłoszony w Światowym Dniu Wolności Prasy. „To cios wymierzony nie tylko w wolność słowa, ale też w wolność tworzenia” – ocenił szef prywatnej telewizji. Groziło mu do trzech lat więzienia.

Francuskojęzyczny „Persepolis” opowiada o rewolucji islamskiej w Iranie z 1979 roku, widzianej oczami małej dziewczynki. Ten animowany film jest oparty na komiksie o tym samym tytule autorstwa Iranki Marjane Satrapien. W filmie pojawia się wizerunek Allaha, co jest zabronione w islamie.

Tunezyjscy radykalni islamiści uznali, że pokazanie „Persepolis” było jawną prowokacją. Ich zdaniem obraz narusza uczucia religijne oraz atakuje święte wartości. Po wyemitowaniu „Persepolis” 7 października 2011 roku setki salafitów domagały się zamknięcia Nessma TV. Niektórzy żądali kary śmierci dla Karuiego.

 

więcej na rp.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook