Szef MI5: arabska wiosna przyniosła nowe zagrożenia terrorystyczne

| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

Arabska wiosna dała nowe tereny działalności i rozwoju Al-Kaidy oraz zwiększyła zagrożenie ze strony Brytyjczyków, którzy mogą brać udział w aktach terroru – ocenił szef brytyjskiego kontrwywiadu (MI5) Jonathan Evans.

W jednym ze swych nielicznych wystąpień publicznych, Evans ocenił podczas konferencji w Londynie, że niestabilność, jaka zapanowała w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w wyniku arabskich powstań, stworzyła przestrzeń do rozwoju Al-Kaidy, zadomowionej już w Jemenie, Somalii czy krajach Sahelu.

Dotąd MI5 łączył 75 proc. zagrożeń terrorystycznych z Afganistanem albo Pakistanem; teraz – mniej niż połowę.

Szef MI5 powiedział także, że jego służby dysponują dowodami, że brytyjscy kandydaci na bojowników dżihadu (czyli muzułmańskiej świętej wojny) wyjeżdżali za granicę, w tym do krajów arabskiej wiosny, by tam szkolić się do przeprowadzania zamachów terrorystycznych.

– Niektórzy z nich wrócą do Zjednoczonego Królestwa i będą stanowić tutaj zagrożenie. To nowe, niepokojące zjawisko – ocenił. Jego zdaniem, będzie ono przybierać na sile.

– Wychodzimy z okresu zagrożenia wyraźnego i sprecyzowanego, aby wejść w fazę zagrożenia mniej jednolitego, bardziej rozproszonego – powiedział.

więcej na onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze