Szef Hamasu walczy w ping-ponga w luksusowym hotelu

 Ofensywa prowadzona przez Hamas przeciwko Izraelowi ze Strefy Gazy wywołała intensywną krytykę w mediach arabskich, odzwierciedlając pogarszającą się pozycję tego ruchu w świecie arabskim.

1

Za portalem MEMRI przytaczamy fragment, w którym publicysta egipski zwraca się do Chaleda Maszala, lidera Hamasu, wytykając mu, że siedzi bezpiecznie w hotelu w Doha, stolicy Kataru, zamiast walczyć w Gazie.

* * *

Po tym, jak szef biura politycznego Chaled Maszal, skrytykował politykę Egiptu wobec Gazy, mówiąc: „Oczekujemy, że armia egipska użyje swojego ducha heroizmu na rzecz narodu arabskiego”, wielu publicystów w mediach egipskich zareagowało z furią.

Na przykład, w artykule zatytułowanym „Dlaczego Chaled Maszal nie oddaje swojego życia za Gazę?” publicysta Hamdi Razaq twierdzi, że podczas gdy Egipt broni sprawy palestyńskiej, Hamas „sprzedał” ją Bractwu Muzułmańskiemu, a sam Maszal cieszy się luksusowym życiem w Katarze. Napisał:

„Gdzie jest twój duch heroizmu, Abu Walidzie [tj. Chaledzie Maszalu]? Dołącz do swoich braci. Zostaw hotele Doha, z których korzystasz, idź do okopów, i walcz z wrogiem syjonistycznym, który morduje owoce naszych lędźwi. Maszalu, jesteśmy zmęczeni bronieniem sprawy palestyńskiej, którą tanio sprzedałeś bandzie BM, której drogą kroczyłeś, mimo że oni zgubili drogę. Nie chcemy ani nagrody, ani wdzięczności od ciebie. Bracie Maszalu, Egipt jest w stanie wojny. Mamy dosyć własnych problemów. Jesteśmy wystarczająco zajęci spiskami twoich braci, członków twojego ruchu. Doprowadziliście nas do bankructwa. Głodujemy i nie mamy chleba, podczas gdy wy objadacie się przysmakami przy stołach szumowin w Doha… Egipt dobrze rozumie to przesłanie i zamierza zgasić wojnę, którą rozpaliłeś, Maszalu… Pamiętaj postać dowódcy armii egipskiej, który traci sen, by bronić dzieci w Gazie i który otwiera przejście Rafah, żeby je uratować, podczas gdy ty wylegujesz się w łóżku w Doha!”

Zdjęcia Maszala w luksusowym katarskim hotelu zamieścił m.in. syryjski portal Sma-syria.com.

Tłumaczenie Małgorzata Koraszewska
Całość: www.memri.org