Szalit za tysiąc Palestyńczyków

| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Po pięciu latach przetrzymywania w niewoli Hamasu, izraelski żołnierz Gilad Szalit wreszcie doczekał się szansy na powrót do domu. W zamian za jego uwolnienie Izrael ma wypuścić grupę palestyńskich więźniów.

O uwolnienie Szalita od wielu lat zabiegali jego rodzice, wokół których wyrósł duży ruch pacyfistyczny, który zdobył znaczny rozgłoś w Izraelu i na świecie.

Informację o uzgodnieniu wymiany więźniów potwierdził oficjalnie Hamas. W związku z ugodą spotkał się na nadzwyczajnym posiedzeniu Izraelski rząd.

Ważne porozumienie

Jeden z rzeczników Hamasu, Abu Ubeida, zapewnił, że obecnie są „uzgadniane techniczne aspekty wymiany” co zajmie kilka dni. Telewizja Al-Arabija poinformowała, że wymiana Szalita na Palestyńczyków odbędzie się na początku przyszłego miesiąca. Umowa ma zostać wykonana za pośrednictwem Egiptu. Premier Benjamin Netanjahu powiedział w izraelskiej telewizji, że „pojawiła się szansa na historyczną umowę”.

Agencja Reutera podała, powołując się na osobę zaangażowaną w negocjacje, że Izrael w zamian za żołnierza wypuści łącznie 1000 więźniów w dwóch transzach. Dotychczas główną przeszkodą w wymianie Szalita na Palestyńczyków, był brak zgody Izraela na uwolnienie osób zamieszanych w ataki terrorystyczne. Izraelska telewizja „Kanał 2” podała, że w najnowszych negocjacjach „obie strony wykazały większą elastyczność”. Szczegółów nie ujawniono.

Cierpliwość rodziców

Szalit został złapany przez bojowników Hamasu w 2006 roku podczas ataku na posterunek przy granicy z Strefą Gazy. 20-letni wówczas kapral, z podwójnym obywatelstwem francusko-izraelskim, został uprowadzony na terytorium palestyńskie.

Więcej na: tvn24.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze