Stowarzyszenie świeckich muzułmanów powstało we Włoszech

Dwie włoskie muzułmanki, pochodzące z Somali, założyły stowarzyszenie świeckich muzułmanów. Ich celem jest umożliwienie muzułmanom, którzy nie identyfikują się politycznym islamem, wpływanie na stosunki muzułmanów z państwem włoskim. Załozycielki stowarzyszenia uznają separację państwa i religii, sprzeciwiają się narzucaniu praktyk religijnych i uważają, że islam nie powinien wpływać na życie publiczne i politykę.

Islam nie jest przez konstytucję Włoch uznawany za jedną z religii państwowych, do tego musi być zawarte porozumienie między państwem a reprezentantami muzułmanów i w zawieraniu takiego porozumienia nowe stowarzyszenie chce uczestniczyć. Po oficjanlym uznaniu islamu będzie on mógł otrzymywać subwencje państwowe na budowę meczetów i utrzymaniu szkół religijnych a małżeństwa religijne będą uznawane przez państwo. Na razie wstępne porozumienie zostało zawarte przez 9 religijnych organizacji muzułmańskich; porozumienie przewiduje prowadzenie rejestru wszystkich imamów oraz wygłaszanie kazań w meczetach po włosku. Stowarzyszenie świeckich muzułmanów nie było sygnatariuszem tego porozumienia (g).

Źródło: The Atlantic

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom