Somalia: w ataku na bazę sił UA zginęło 16 ludzi

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Co najmniej 16 osób zginęło w czwartek w dwóch potężnych eksplozjach w bazie sił pokojowych Unii Afrykańskiej (AMISOM) i późniejszej akcji odwetowej tych sił w stolicy Somalii Mogadiszu – podały w piątek miejscowe władze.

Wcześniej mówiono o 11 śmiertelnych ofiarach wśród żołnierzy w bazie.

Kilkanaście osób jest także poważnie rannych – podają władze. Według danych ONZ, z bazy wywieziono do szpitali w Kenii około 30 rannych żołnierzy.

Władze somalijskie ujawniły w piątek, że eksplozje zostały spowodowane przez zamachowców-samobójców, którzy wjechali samochodami na teren bazy, przebrani za personel ONZ. Wyładowane materiałami wybuchowymi samochody zostały wpuszczone przez wartowników bez kontroli na teren lotniska, ponieważ miały oznaczenia misji Narodów Zjednoczonych. Władze podały później, iż pojazdy zostały skradzione.

W bazie miały miejsce dwie duże eksplozje. Eksplodował m.in. znajdujący się na miejscu zbiornik paliwa.

W godzinę później siły Unii Afrykańskiej odpowiedziały na zamach, ostrzeliwując dzielnicę Mogadiszu, kontrolowaną przez islamistów. Zginęło co najmniej siedem osób a 16 zostało rannych. Naoczni świadkowie mówią o ciałach dzieci, leżących na ulicy.

Atak na bazę sił Unii Afrykańskiej był odwetem bojówki miejscowych islamistów za zabicie w poniedziałek jednego z miejscowych bojowników islamskich, Saleha Alego Nabhana, przez amerykańskie siły specjalne.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze