Somalia: Islamscy rebelianci odrzucają ocenę ONZ o głodzie na południu

| 6 komentarzy|
image_pdfimage_print

Powiązani z Al-Kaidą radykałowie islamscy z ruchu Al-Szebab odrzucają ocenę ONZ, według której w kontrolowanych przez nich dwóch regionach na południu Somalii panuje głód – podała w piątek agencja AFP, powołując się na przedstawiciela rebeliantów.

„W Somalii panuje susza, ale nie głód. To co głosi ONZ, to fałsz w 100 procentach” – powiedział szejk Ali Mohamud Rage. Według niego, ocena sytuacji w Somalii dokonana przez ONZ jest „deklaracją polityczną”.

Jak dodał Rage, organizacje humanitarne, którym wcześniej zakazano działalności w regionach kontrolowanych przez szebabów, „wciąż nie są tam mile widziane”. Ruch Al-Szebab zakazał w 2009 roku działalności wielu organizacjom humanitarnym, w tym Światowemu Programowi Żywnościowemu (WFP). Ta agenda ONZ kontynuowała jednak swoją działalność w Somalii, zwłaszcza w stolicy Mogadiszu.

W środę wysoki przedstawiciel ruchu Al-Szebab oświadczył anonimowo, że w obliczu poważnej sytuacji humanitarnej jego organizacja zgadza się na pomoc międzynarodową, lecz pod pewnymi warunkami: pomoc ma „być dostarczana wyłącznie w oparciu o kryteria humanitarne” i „mają być przestrzegane wartości religijne Somalijczyków-muzułmanów”.

Wspólnota międzynarodowa wyraziła gotowość wysłania pomocy do ogarniętych suszą i cierpiących głód południowych regionów Somalii pod warunkiem, że zostanie ona bezpośrednio dostarczona ludności i nie trafi do islamskich rebeliantów kontrolujących te obszary kraju.

Więcej na: interia.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze