Śmierć za miłość

Talibowie z Afganistanu dokonali publicznej egzekucji pary młodych ludzi. Według nich para próbowała dopuścić się nierządu.

Mężczyzna, 21 lat i kobieta, lat 18, zostali zabici w poniedziałek u wejścia do meczetu, w południowozachodniej prowincji Nimroz ( to region, w którym Talibowie mają silne wpływy, a rząd nie ma do niego dostepu).

Sądy szariiZarządca prowincji, Ghulam Dastageer Azad, powiedział gencji AFP, że egzekucja nastąpiła w skutek dekretu lokalnych władz religijnych i że jest hańbą dla islamu. Nieżonaty mężczyzna i niezamężna kobieta, którzy się kochali i chcieli poślubić, musieli uciekać, ponieważ ich rodziny nie chciały się zgodzić na małżeństwo – powiedział Azad.

Według władz para zamierzała uciec do Iranu, lecz była śledzona przez bojowników. Zmuszono ją do powrotu do rodzinnej wioski w okręgu Khash Rod.

Trzej mułowie talibscy przyprowadzili ich do miejscowego meczetu i nałożyli na nich fatwę (wyrok religijny), skazując na śmierć. Publiczna egzekucja została wykonana u wejścia do meczetu – powiedział zarządca.

Według niego istnieją pewne przesłanki aby sądzić, że rodziny młodych były powiązane z Talibami. Nie udało się jednak skontaktować z Talibami, żeby zdementować lub potwierdzić zarzuty.

Talibowie rządzili Afganistanem od 1996 do 2001 roku. W tym czasie udało im się wprowadzić surową interpretację prawa szariatu, włączając w to publiczne egzekucje i chłosty. Niezamężnym kobietom i mężczyznom nie można było rozmawiać i spotykać się w miejscach publicznych, a kobiety nie mogły opuszczać domów bez obecności męskiego członka rodziny. Dodatkowo zabraniano dziewczynkom uczęszczania do szkół.

Tak zwane „honorowe zabójstwa”, popełniane z dala od ław sądowych, były szeroko rozpropagowane w Afganistanie i przeprowadzane często na życzenie konserwatywnej rodziny, rozgniewanej „występkiem” jej członka – najczęściej dziewczyny – zazwyczaj, gdy nie chciała poślubić kandydata wybranego przez krewnych.

W ostatnich trzech latach Talibowie zwiększyli swoją strefę wpływów i obecnie sprawują kontrolę nad odległymi obszarami, gdzie nie ma dostatecznej ilości sił koalicyjnych.

Xenia na podst. BBC

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Austria: promocja salafizmu na wiedeńskiej uczelni

Islamski radykalizm we Francji ma się dobrze

Wojna Izraela z Hamasem: błędy, groźby i antyizraelskie nastroje