Seksualne niewolnice w jordańskich obozach dla uchodźców z Syrii

Piotr Woźniak

Pracownicy Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego (IRC) opublikowali raport dostarczający dowodów na poparcie faktów molestowania seksualnego kobiet będących często jeszcze dziećmi. Proceder ma miejsce wśród syryjskich uchodźców w Jordanii.

W raporcie mówi się także o przemocy wobec kobiet.  Ponad 75% syryjskich uchodźców to kobiety i dzieci.

Według relacji Ziada Hamada, szefa ochotników, których zadaniem było niesienie pomocy syryjskim uchodźcom w Jordanii, młode kobiety oraz dziewczynki w wieku poniżej 14 lat są zmuszane do „małżeństwa” przez ludzi, którzy pochodzą z tego regionu, ale także przyjeżdżają tam z innych rejonów Bliskiego Wschodu.

Hamad twierdzi, że owe „małżeństwa” mają często charakter „małżeństw czasowych”, które trwają od kilku tygodni nawet do kilku godzin i są zawierane tylko w celach seksualnych.

Zdjęcie Ned Colt / IRC

Zdjęcie Ned Colt / IRC

Mężczyźni z krajów Zatoki Perskiej, głównie z Arabii Saudyjskiej, wykorzystują beznadziejną sytuację uciekinierek z Syrii, zawierając małżeństwa z nieletnimi dziewczynkami.

Za zgodę na takie małżeństwo, jak również zgodę na uprawianie seksu z kobietą (dzieckiem), oferują pomoc finansową rodzinie „panny młodej”. Stwierdzono także przypadki zabierania młodych dziewcząt do Arabii Saudyjskiej, a następnie pozostawienia ich na ulicy, często w ciąży, i rozwiązania małżeństwa.

Według Hamada, praktyka jest powszechna w obozach dla uchodźców w Jordanii i jak mówi, całkowicie tam „legalna”. Ostatnio pojawili się także „amatorzy” młodych kobiet z państw europejskich.

Wisam, obywatel Jordanii, powiedział angielskim dziennikarzom współpracującym z IRC, że osobiście zna tych, którzy sprzedają syryjskie dziewczyny, wskazując na obecność w obozie osób, które zbudowały „firmę” zajmującą się stręczycielstwem.

Według niego, koszt jednej godziny z młodą kobietą to 50 dinarów jordańskich, w przypadku nieletnich dziewic ceny zaczynają się od 100.

_________________

*Od 1933 roku IRC niesie pomoc humanitarną dla uchodźców i innych ofiar przemocy w rejonach gwałtownych konfliktów na całym świecie. www.rescue.org/crisis-syria

Autor współpracuje z ECAG i Stratfor, pisze dla Dziennik Zbrojny, Konflikty, Geopolityka oraz prowadzi własną stronę www.watergate.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign