Sędziowie sądzą Wildersa, rząd realizuje jego postulaty

Wilders (PVV) i Verhagen (CDA)
| 11 komentarzy|
image_pdfimage_print

Proces Wildersa, chwilowo wstrzymany przez zarzuty o stronniczość sędziego, trwa. Zarzuty postawione są trudne do udowodnienia. Tymczasem nowy koalicyjny rząd Holandii przymierza się do realizacji polityki, która częściowo wynika z wypowiedzi Wildersa, za które ten jest sądzony.

“Moja rodzina i ja nie czujemy się już dłużej bezpiecznie w Holandii ponieważ pan Wilders ciągle czyni nienawistne uwagi pod adresem holenderskich muzułmanów.”

„Niedługo dzieci nie będą mogły powiedzieć, że są muzułmanami lub pół-Marokańczykami”.

Dziesiątki podobnych skarg skłoniły holenderską prokuraturę do złożenia pozwu przeciwko Geertowi Wilderowi, cytując fragmenty wypowiedzi, w których porównuje islam do faszyzmu, wzywa do zakazu imigracji z krajów muzułmańskich czy zakazu rozpowszechniania Koranu. Prokuratura wstępnie wycofała się z oskarżenia, jednak sąd apelacyjny stwierdził, że dowody do przeprowadzenia procesu są wystarczające.

Nie ma wśród nich żadnej skargi, która dokumentowałaby, że wypowiedzi Wildersa stały się przyczyną aktów przemocy czy wzywałyby do takich działań. Mimo to Wilders jest zagrożony obecnie karą do roku więzienia i grzywny za obrażanie ludzi z powodu ich wiary. Prokuratura będzie musiała to jednak udowodnić, bo cytowane przez nią wypowiedzi nie odnoszą się do osób, a są krytyką poglądów.

Proces jest testem, pokazującym jak dalece wolność słowa chroniona jest przez państwo i czy w Europie można jeszcze krytykować religię. W środę sędziowie oglądali krótki film Wildersa „Fitna”, gdzie obrazy z aktów terrorystycznych są powiązane z cytatami z Koranu, co pokazuje islam jako religię samą w sobie agresywną.

W roku 1997 holenderski sąd skazał Handa Janmaata za stwierdzenie, że jeśli doszedłby do władzy „pozbyłby się społeczeństwa wielokulturowego”. Był to jednak rzadki od tamtych czasów przypadek kary za podżeganie do rasowej nienawiści.

Wilders (PVV) i Verhagen (CDA)
Wilders (PVV) i Verhagen (CDA)

Możliwe jest, że do końca procesu prokuratorzy porzucą większość lub wszystkie zarzuty, bądź odstąpią od wymierzenia kary. Jeżeli sąd skaże Widlersa, nielegalne okaże się: cytowanie Oriany Fallaci, sprzeciw wobec islamizacji, wzywanie do zakazania Koranu, cytowanie fragmentów Koranu, na które powołują się terroryści, w powiązaniu z ich działaniami.

Tymczasem nowy koalicyjny rząd partii VVD i CDA z poparciem partii Wildersa realizuje część jego postulatów:

  • Przestępcy z podwójnym obywatelstwem, mają stracić holenderskie;
  • Planowana jest redukcja przypływu niezachodnich imigrantów o 50%;
  • Nielegalny pobyt na terenie Holandii będzie karalny;
  • Wprowadzony zostanie zakaz dla noszenia burki w przestrzeni publicznej;
  • Ograniczone zostaną wydatki socjalne na imigrantów, poza uchodźcami;
  • Szkoły islamskie, które mają problemy w wypełnianiu swoich obowiązków edukacyjnych, społecznych i finansowych, dostaną rok na poprawę sytuacji, po tym okresie zostaną zamknięte.(pj)

Oprac. JW na podst. AP i Gates of Vienna (blogspot)

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze