Schizofrenia francuskich socjalistów. Dobre stosunki z islamem ważniejsze niż laickość republiki?

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Islam powoduje problemy nie tylko terminologiczne. Francuscy socjaliści odrzucili politykę „pozytywnej laickości”,
którą chciał stosować centroprawicowy Sarkozy (więcej tutaj), a swojej własnej jeszcze nie wypracowali.

Mamy więc z jednej strony kontynuację wspierania budowy „francuskiego islamu” w formie bardziej cywilizowanej, a z drugiej strony hasła o sekularyzmie republikańskim i całkowitym oddzieleniu religii od życia społecznego.

Z jednej strony religię wyrzuca się poza społeczny nawias, a z drugiej socjalistyczni merowie organizują przyjęcia z okazji ramadanu, przyznają tereny pod budowę meczetów, wspierają finansowo muzułmańskie stowarzyszenia. Przykładem tego zamieszania są np. ostatnie działania socjalistycznego mera Valence (departament Drôme), Alana Maurice’a.

Przesłał on przez internet noworoczne życzenia dla imamów. Wychwalał przy tym „cnoty islamu, waszej pięknej religii” i deklarował, że „jedynie serca uspokojone bezgraniczną ufnością w Bogu znają szczęście”. Przypomniał też przy okazji swoje zasługi dla rozbudowy miejscowego meczetu i budowy rytualnej ubojni. Życzenia zakończył po arabsku tekstem „Niech pokój i pokłon Allaha będzie z wami!”. Ciekawe, co by się działo, gdyby takie wyznanie wiary złożył mer biskupowi katolickiemu!?

Trzeba przyznać, że merowi dostało się za łamanie „świeckości republiki” nawet od partyjnych kolegów. Maurice bronił się jednak stwierdzeniem, że chodziło mu o wspieranie islamu wolnego od „od integryzmu i fundamentalizmu, które prowadzą ku terroryzmowi”. Wydarzenie to ma charakter dość groteskowy, ale ilustruje pomieszanie pojęć i bezradność republikańskiego laicyzmu wobec islamu.

Więcej na: nczas.com

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze