Sąsiad Polski przetrzymywał słynnego terrorystę?

| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Amnesty International (AI) ogłosiła w Wilnie nowe dane dotyczące domniemanego tajnego więzienia CIA na Litwie i zaapelowała o niezwłoczne wznowienie dochodzenia w sprawie bezprawnego przetrzymywania więźniów podejrzanych o terroryzm.

Przedstawiona na konferencji prasowej informacja dotyczy jednej osoby – Palestyńczyka z saudyjskim paszportem Abu Zubajdy, który podejrzewa, że był przetrzymywany na Litwie i w Polsce.
AI wzywa też Litwę do – jak napisano w komunikacie Amnesty – „zbadania powiązań z Polską i Rumunią, gdzie prawdopodobnie również były zlokalizowane tajne więzienia CIA”.

Zdaniem dyrektor AI na Europę i Azję Środkową Nicoli Duckworth, nowe dane stanowią podstawę do wznowienia dochodzenia. Organizacja twierdzi, że dysponuje informacją na temat nieujawnionego dotychczas lotu ze stolicy Maroka Rabatu do Wilna w 2005 roku. Samolot, który wylądował 17 lutego 2005 roku w Wilnie, był wyczarterowany przez spółkę kojarzoną z przewozami więźniów CIA.

– Czas lotu w lutym 2005 roku zgadza się z możliwym przetransportowaniem Abu Zubajdy z Maroka do tajnego ośrodka w Europie – powiedziała na konferencji prasowej w Wilnie ekspert AI ds. walki z terroryzmem Julia Hall.

Abu Zubajda został zatrzymany w 2002 roku w Pakistanie. Jak sam utrzymuje, później był przetrzymywany w ośrodkach w Tajlandii, Polsce, Maroku i na Litwie, a obecnie znajduje się w więzieniu Guantanamo. USA początkowo podejrzewały, że zajmuje on wysokie stanowisko w Al-Kaidzie, ale nie zostały mu przedstawione żadne zarzuty.

Przypuszcza się, że Abu Zubajda był więziony w Rabacie od początku 2004 roku. O jego możliwym przetransportowaniu na Litwę poinformowała w styczniu ubiegłego roku organizacja pozarządowa Reprieve.

Przedstawiciel organizacji Reprieve Crofton Black w Wilnie nie przedstawił konkretnych dowodów na to, że Palestyńczyk był przetransportowany na Litwę, gdyż – jak zaznaczył – są to jedynie przepuszczenia obrońców praw człowieka. „Dlatego właśnie żądamy wznowienia dochodzenia” – powiedział.
Według dyrektora litewskiego Instytutu Praw Człowieka Henryka Mickiewicza, w Europejskim Trybunale Praw Człowieka już jest zarejestrowana sprawa Abu Zubajdy przeciwko Litwie.

Prokuratura Generalna Litwy poinformowała w czwartek, że dogłębnie zapozna się z przedstawionym raportem i w razie stwierdzenia faktów bezprawnego więzienia Abu Zubajdy na terytorium Litwy podejmie odpowiednie decyzje dotyczące wznowienia dochodzenia.

Więcej na: onet.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook