Samobójczyni zabiła klikudziesięciu pielgrzymów

Szyiyki po zamachu
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Po wydrukowaniu karykatur Mahometa przez duńską gazetę doszło do masowych protestów w krajach islamskich. Kiedy muzułmanie zabijają innych muzułmanów nie wzbudza to protestów, nikt nie wychodzi na ulicę. Skąd ta dysproporcja i z czego wynika?

Pojawia się też pytanie o to czy muzułmanie robią wystarczająco dużo aby zwalczyć ekstremizm w swojej społeczności ? Pytanie to było tematem jednej z „Dyskusji Doha”.  Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym prezentującym tą debatę.

Co najmniej 41 osób zginęło, a 106 zostało rannych, kiedy kobieta-zamachowiec wmieszała się w grupę szyickich pielgrzymów i wysadziła się w powietrze. Do zamachu doszło w poniedziałek w północno-wschodnim Bagdadzie.

Szyiyki po zamachu
Szyiyki po zamachu

Do ataku doszło w czasie, gdy tysiące szyitów szykują się do pielgrzymki do położonej 80 km na południowy zachód od Bagdadu Karbali na obchody święta Arbain Husajni.

Źródło w irackim ministerstwie spraw wewnętrznych i przedstawiciele policji poinformowali, że ataku dokonano w namiocie, w którym rozdawano jedzenie i napoje.

Z kolei według przedstawiciela służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, generała Kasima al-Musawiego, ataku dokonano w tłumie i zginęło w nim 19 osób, a 80 zostało rannych.

– Około godz. 11.45 (godz. 9.45 czasu polskiego) kobieta-zamachowiec, która miała na sobie ukryty pas z materiałami wybuchowymi, wysadziła się w powietrze w tłumie pielgrzymów wybierających się do Karbali – oświadczył przedstawiciel sił bezpieczeństwa.

Wśród ofiar jest wiele kobiet i dzieci.

Tysiące, jeśli nie miliony, szyitów z Iraku, Iranu, Bahrajnu i innych krajów od początku amerykańskiej inwazji na Irak co roku ignoruje zagrożenie zamachami i odwiedza święte dla szyitów miejsca w tym kraju.

Przedstawiamy debatę publiczną na temat: czy muzułmanie robią wystarczająco dużo aby wyeliminować ekstremizm ze swojej religii?

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze