Rząd turecki przejmuje największe opozycyjne media

Rząd turecki przejął 4 marca największy należący do opozycji koncern medialny Feza Media Company, wydający jedną z największych w Turcji gazet „Zaman”, jej siostrzaną publikację w języku angielskim „Today’s Zaman” oraz inne pisma i agencję prasową. Redakcją i firmą kierować będą wyznaczeni przez rząd administratorzy. Koncern oskarżany jest o sympatyzowanie z duchownym Fetullahem Gullenem, niegdyś przyjacielem prezydenta Erdogana a od kilku lat jego wrogiem.

Nie jest to pierwsza akcja rządu tureckiego przeciwko mediom. Dwa tygodnie przed listopadowymi wyborami przy pomocy policji opanowane zostały dwie gazety i kanał telewizyjny koncernu Koza Ipek, krytyczne wobec rządu, które natychmiast zmieniły swoją politykę redakcyjną na pro-rządową. Wg Reporters Without Borders Turcja jest na 149 miejscu na 185 krajów pod względem swobody prasy, w więzieniach znajduje się 30 dziennikarzy.

7 marca mają się odbyć rozmowy między Turcją a Unią Europejską w sprawie powstrzymywania przez Turcję fali imigrantów.

Na podstawie Financial Times

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom