Rząd afgański rozmawia z talibami

divided-afghanistan
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Rząd prezydenta Hamida Karzaja w Afganistanie rozpoczął tajne rozmowy z talibami – podał w środę „Washington Post”. Według dziennika, administracja USA popiera negocjacje, a może nawet bierze w nich udział.

divided-afghanistan

Rozmowy, które znajdują się na razie w fazie wstępnej, są kontynuacją spotkań przedstawicieli obu stron w Arabii Saudyjskiej, zakończonych rok temu.

Po raz pierwszy – podkreślają anonimowe źródła gazety – przedstawiciele talibów są w pełni upoważnieni do negocjacji w imieniu tzw. Szury z Kwety, czyli organizacji talibow afgańskich mającej siedzibę w Pakistanie, oraz jej przywódcy, mułły Mohammada Omara.

Oznacza to zmianę dotychczasowego nieprzejednanego stanowiska talibów, którzy poprzednio godzili się na rozmowy tylko pod warunkiem wycofania się z Afganistanu obcych wojsk.

Obecnie Szura z Kwety rozmawia na temat ewentualnego porozumienia, na podstawie którego niektórzy liderzy talibów weszliby do rządu afgańskiego, a wojska USA i NATO wycofałyby się w uzgodnionym terminie.

„Washington Post” pisze, że zgoda przywódców talibów na negocjacje wiąże się z tym, iż znajdują się oni pod presją bardziej radykalnych elementów w swoich szeregach, których nie są w stanie kontrolować.

W rozmowach nie biorą jednak udziału reprezentanci ugrupowania Dżalaluddina Hakkaniego, talibów w Pakistanie znanych ze szczególnie brutalnych metod. Są oni celem ostatnich ataków amerykańskich za pomocą samolotów bezzałogowych w północno-zachodniej części Pakistanu.

Na rozmowy z talibami nalegali podobno szczególnie przedstawiciele krajów europejskich uczestniczących w operacji NATO w Afganistanie. W lecie zaczęła popierać tę drogę administracja prezydenta Baracka Obamy, głównie z powodu braku sukcesów na froncie mimo zwiększenia liczby wojsk.

więcej na: www.interia.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze