Rozpoczyna się unijny szczyt na temat imigracji

W czwartek rozpoczyna się dwudniowy szczyt przywódców wszystkich krajów Unii Europejskiej w sprawie imigracji. Najprawdopodobniej nie dojdzie na nim do zawarcia ogólnego porozumienia. Włochy domagają się wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu relokacji, ponieważ większość imigrantów przybywa w tej chwili do tego kraju. Przeciwne temu są kraje Europy Wschodniej, w tym Polska. Angela Merkel zapowiedziała, że Niemcy będą zawierać porozumienia dwustronne, jeśli nie dojdzie do uzgodnienia stanowisk.

Jednym z najważniejszych proponowanych rozwiązań jest stworzenie w krajach afrykańskich ośrodków, do których trafialiby potencjalni emigranci, w których składaliby wnioski o azyl. Unia bliska jest stworzeniu takich ośrodków, chociaż nie ma jeszcze zgody żadnego kraju afrykańskiego. Przeciwny jest jednak przewodniczący komisji sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego, Claude Moraes, który stwierdził, że Parlament nie da na to pieniędzy w następnym budżecie unijnym na lata 2021-2027. Moraes jest jednak posłem z Wielkiej Brytanii, która w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego nie będzie już brać udziału. (g)

Źródło: guardian.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom