Rodzina Osamy. Modelka, deweloper i dziecko terrorysta

Osama bin Laden
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Przyjaźń z saudyjskimi monarchami dała im wielką fortunę. W pogoni za pieniędzmi wielu z nich związało się z Zachodem. Dekada życia z piętnem krewnych najgroźniejszego terrorysty świata nie zaszkodziła biznesowym interesom jednej z najbogatszych rodzin Bliskiego Wschodu. Nie wszyscy z kilkuset bliższych i dalszych krewnych Osamy będą go opłakiwali. Wielu z nich już 10 lat temu ogłosiło publicznie, że zhańbił nazwisko bin Laden.

Po 2001 roku nie dało się jednak już tak swobodnie zarabiać pieniędzy w USA czy Wlk. Brytanii, więc większość inwestycji bin Ladenowie przenieśli w inne regiony świata. Dziś kwaterą główną potężnej Saudi BinLadin Group (SBG) jest port Dżedda nad Morzem Czerwonym. W trudnym dla rodziny okresie wielu krewniaków Osamy znalazło też spokojną przystań w Szwajcarii.

Fortuna imigranta z Jemenu

Osama i jego liczne rodzeństwo byli dziećmi Szejka Mohammeda bin Ladena, jemeńskiego imigranta żyjącego w Arabii Saudyjskiej. Jego smykałka do interesów i pielęgnowana przyjaźń z saudyjskim królem legły u podstaw wielkiej fortuny rodu.

Wraz z liczbą zer na koncie, rosła rodzina Szejka Mohammeda. Ojciec Osamy żenił się 22 razy.
Uzyskawszy wyłączne prawa do budowy religijnych obiektów podległych saudyjskiej kontroli w świętych miastach islamu Mekce, Medynie i Jerozolimie, Mohammed Bin Laden szybko rozszerzył swój deweloperski biznes na sektor prywatny.

Inwestycje od Szwajcarii do Teksasu

Osama bin LadenW 1967 roku twórca imperium bin Ladenów zginął w wypadku lotniczym. Na czele firmy stanął brat Osamy, Salem. Wykształcony w Londynie, został bliskim przyjacielem saudyjskiego króla Fahda. Miał też biznesowe kontakty z przyszłym prezydentem USA George’m W. Bushem. Łączyła ich osoba Jamesa Batha.

Więcej na: tvn24.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze